Масові репресії, які здійснювались у СРСР у 1930-х роках, насамперед асоціюються з ім’ям Йосипа Сталіна, котрий цілеспрямовано формував у країні тоталітарний режим і прагнув сконцентрувати у власних руках усю владу. Відтак, будь-яка опозиція, навіть потенційна, нещадно знищувалась спеціальним репресивним органом – НКВС.
Одними з найперших під репресії потрапили політичні опоненти Й. Сталіна всередині самої Комуністичної партії. Серед них – ідеолог «Червоного терору» Лев Троцький, який у 1929 році був висланий за межі СРСР, а прихильники його варіанту марксизму («троцькісти») або особи, які з ним контактували, теж зазнали гонінь. Вважається, троцькістів остаточно розгромили у 1934 році. На т.зв. «З’їзді переможців» 26 січня 1934 року Й. Сталін заявив: «Ми перемогли ворогів партії, тобто троцькістські і бухарінські групи опозиції, але залишки їх ідеології все ще живуть в умах індивідуальних членів…, а також їх контрреволюційна програма відновлення капіталізму в СРСР». Так троцькістів продовжували вишукувати у суспільстві й знищувати далі як «ворогів народу».
У 1937 році як троцькіст і учасник «троцькістської терористичної організації» був заарештований органами НКВС Леонід Чередник – фізик, педагог, науковець.
Леонід Михайлович Чередник народився 23 травня 1906 року у містечку Козятин Київської області (нині – Вінниччина), за походженням – дворянин. У 1937 році викладав фізику у Київському університеті імені Тараса Шевченка, одночасно навчався в аспірантурі. Проживав у Києві в гуртожитку Української академії наук. У ніч з 12 на 13 червня 1937 року його було заарештовано УДБ НКВС УРСР як учасника троцькістської терористичної організації та доправлено до Лук’янівської тюрми.
Можна лише здогадуватись, що відбувалось із Л. Чередником у в’язниці, але через 10 днів після арешту він власноруч написав заяву про те, що чинив спротив слідству і відмовлявся надавати свідчення про професора Штрума Л. Я., який 1933 року залучив його нібито до контрреволюційної троцькістської організації. Професор і завідувач кафедри теоретичної фізики Київського держуніверситету Лев Штрум був заарештований ще 1936 року за обвинуваченням у належності до контрреволюційної троцькістської організації та залученні до неї науковців.
Перший допит Л. Чередника, відповідно до слідчої справи, відбувся 02 липня 1937 р. На допиті Л. Чередник не лише підтвердив попередні зізнання, але й надав свідчення, що «вербував» і «залучав колег» для подальшого «індивідуального терору проти партії та уряду». Другий допит 29 серпня 1937 року короткий і формальний був підтвердженням попередніх зізнань. Вже 31 серпня 1937 року був складений обвинувальний висновок і матеріали передані на розгляд Військової колегії Верховного суду СРСР.
Виїзною сесією Військової колегії Верховного суду СРСР Чередника Леоніда Михайловича 02 вересня 1937 року було засуджено до розстрілу. Вирок виконали 3 вересня 1937 року у Києві.
З початком хрущовської відлиги Валентина Михайлівна Чередник звернулась до Прокурора УРСР щодо реабілітації брата. У зверненні вона надала інформацію щодо обставин його арешту органами НКВС: Леоніда Чередника арештовували двічі. Першого разу його викликали до НКВС і запропонували підписати заяву на кількох професорів Київського університету, т. зв. «ворогів народу». Л. Чередник відмовився, йому запропонували «подумати» і відпустили. Леонід Михайлович не став донощиком, тож його заарештували вдруге і розстріляли як «ворога народу».
За матеріалами додаткового слідства, проведеного у 1957 році, Чередник Леонід Михайлович визнаний засудженим необґрунтовано і повністю реабілітований.
Тамара Бойко