13 червня 2023 року Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» спільно з Українським видавництвом «Смолоскип» провели культурно-просвітницький захід «Світлотіні Володимира Ярошенка», присвячений 125-річчю репресованого письменника.

Директор видавництва «Смолоскип» Ростислав Семків підкреслив важливість покоління Розстріляного відродження й необхідність відкриття маловідомих літературних імен цього періоду.

Доцент кафедри української літератури Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Інна Галак охарактеризувала творчий доробок Володимира Ярошенка. Зокрема, вона підкреслила його перехід від символічної лірики до жанру байки, проаналізувала прозу та драматургію письменника. Інна Галак відзначила роль п’єси «Шпана» в контексті творчих пошуків українського театрального мистецтва 1920-х років і «Березолю» Леся Курбаса.

Заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька зазначила, що переслідування української інтелігенції стали складовою цілеспрямованої репресивної політики радянської влади. Вона наголосила, що покоління Розстріляного відродження залишило високоякісний мистецький доробок, а його представники у переважній більшості були знищені органами НКВС, Тетяна Шептицька звернула увагу, що Володимир Ярошенко пройшов непростий шлях творчий пошуків і у різний час належав до різних літературних угруповань: символістів, футуристів, «Марс-у» тощо. Розгалужене коло знайомств, на її думку, сприяло тому, що співробітники НКВС могли легко інкримінувати Володимиру Ярошенку участь у тій чи іншій контрреволюційний організації. Вона детально розповіла про архівно-кримінальну справу письменника, вказавши на окремі яскраві деталі, факти та свідчення.У заході також взяли участь письменники Олег Коцарев і Вано Крюгер. Поезія Володимира Ярошенка звучала у виконанні як основних спікерів, так і студенток Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, акторок Народного студентського театру «Вавилон» Ангеліни Мальцевої,  Анастасії Рум’янцевої, Валерії Купріянової.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *