6 лютого 2023 р. у рамках лекторію Заповідника учений секретар Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Валерій Філімоніхін провів онлайн-лекцію «Історія спеціальної ділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі» для вчителів і учнів 11-х класів Вишгородського ліцею «Сузір’я».

Під час лекції Валерій Філімоніхін розповів учням про історію створення та функціонування спецділянки НКВС, навів статистичні дані розстріляних під час Великого терору на Київщині та в Україні. Лектор також пояснив антинародну сутність сталінського режиму, побудованого на перманентних репресіях проти населення СРСР, найбільшими проявами яких в Україні стали Голодомор 1932-33 рр. і Великий терор 1937-1938 рр. Лектор звернув увагу, що відповідальність за організацію масових політичних репресій безпосередньо лягає на вище керівництво ВКП(б) СРСР на чолі з Й. Сталіним. Реалізація масових злочинів періоду Великого терору, зокрема  проти українського народу у 1937-38 рр., відбувалася за такими оперативними наказами НКВС СРСР, як: т.зв. «куркульська» операція за наказом 00447, (створено позасудовий орган «трійка»), «антипольська» операція за наказом №00485, (створено «двійку»); за національними лініями за наказом № 00606 (створено особливу «трійку) та іншими. 

В. Філімоніхін поінформував присутніх, що на території спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі, окрім громадян УРСР, також поховані розстріляні навесні 1940 р. у київських тюрмах громадяни Польської республіки – офіцери, представники державно-політичної, інтелектуальної еліти цієї країни, що було підтверджено, зокрема, в ході археологічних робіт, здійсненних у 2002 – 2012 рр. спільною українсько-польською експедицією.

Наприкінці лекції В. Філімоніхін ознайомив з іменами першопрохідців Биківнянських поховань – членів Київського клубу творчої молоді (Л. Танюк, В. Симоненко, А. Горська), які на початку 1960-х років знайшли місце масових поховань жертв сталінських репресій у Биківнянському лісі.  Після закінчення лектор відповів на запитання слухачів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *