9 березня 2023 року, у день народження Тараса Шевченка, заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька взяла участь у відкритті виставки «Шевченкове слово – сучасна зброя», підготовленої колективом Національного музею літератури України.

Тетяна Шептицька підкреслила значення й вагу Шевченкового слова для українського суспільства на сучасному етапі розвитку і звернула увагу, що поетичні заповіти митця стали символічним дороговказом для багатьох поколінь українців. Вона зауважила, що більшовицька влада, використовуючи образ Шевченка, водночас боролася проти усіх проявів українства. Зокрема, Тетяна Шептицька нагадала присутнім про те, що сфальсифікований чекістами Процес СВУ розпочався саме 9 березня 1930 року. Водночас вона закцентувала, що політичні переслідування української інтелігенції не завершилися дискредитацією провідних діячів української культури та громадського життя: у 1937-1938 роках чимало з них були розстріляні або заслані у табори. 

Тетяна Шептицька розповіла про долю відомого українського педагога, літературознавця, шевченкознавця, директора Першої української гімназії імені Т. Г. Шевченка у Києві Володимира Дурдуківського. Володимир Федорович не лише докладав великих зусиль для того, аби творчість Т. Шевченка усебічно вивчалася в українській школі, а й розробляв цілу концепцію відзначення Шевченківських свят. За сфальсифікованою справою педагога розстріляли 16 січня 1938 року. А ймовірним місцем поховання Володимира Дурдуківського стала таємна спецділянка НКВС УРСР у 19, 20 кварталах Биківнянського лісу. 

У відкритті виставки також взяли участь: Дмитро Лінартович – актор театру, кіно й дубляжу, Сергій Пантюк – письменник, видавець, громадський діяч; Володимир Тимчук – поет, перекладач; Сергій Бакшеєв – волонтер, лікар, науковець, засновник БО «Фундація імені професора М.С.Бакшеєва»; Святослав Силенко – кобзар, композитор, актор та інші.

Заповідник дякує Національний музей літератури України за надані фотографії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *