3 лютого 2023 року на території історико-архітектурного комплексу «Резиденція Богдана Хмельницького» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин»відбулося відкриття фотодокументальної виставки «Слово, обірване в Биківні», створеної науковцями Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили».
Виставка розповідає про долю 28 письменників – представників покоління Розстріляного відродження, знищених упродовж 1937 – 1940 років у в’язницях НКВС УРСР у Києві та похованих на території колишньої таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі. Серед них – Михайль Семенко і Майк Йогансен, Володимир Ярошенко і Андрій Михайлюк, Микола Борисов і Вероніка Черняхівська, Іван Маловічко і Яків Савченко, Михайло Мороз і Мирослава Сопілка та інші, зокрема і уродженці Черкащини Віталій Чигирин та Яків Водяний.
Виставкові банери містять короткі біографії та інформацію про творчий доробок репресованих письменників, різних за віком, політичними симпатіями, стилістичними пошуками та рівнем впливу на літературу. Ілюстративний ряд проєкту доповнює індивідуальні історії представників письменницького середовища і підкреслює вагомість втрати, якої зазнала Україна у часи сталінських репресій.
Тематичне наповнення виставки «Слово, обірване у Биківні» дозволяє представити особливості літературного процесу 1920-х – 1930-х років і культурно-мистецького життя в цілому. Водночас, виставка засвідчує, як швидко радянська влада не лише поставила заслін розквіту творчих сил України, а й почала знищувати митців фізично.
Використані у виставці документи з архівно-кримінальних справ дозволяють зрозуміти, що відбувалося з літераторами під час «слідства», яким чином тоталітарна система змушувала їх визнавати абсурдні звинувачення, а також демонструють бездоказовість, сфабрикованість цих справ.
Виставка “Слово, обірване у Биківні” експонуватиметься на території Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” до 30 березня 2023 року.