12 квітня 2016 року науковці Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» виступили із циклом лекцій у спеціалізованій школі № 94 «Еллада».

Старший науковий співробітник Заповідника Тамара Бойко розповіла про утвердження сталінського тоталітарного режиму в Україні, механізми здійснення політичних репресій в Україні та Києві й основних ініціаторів і виконавців злочинних наказів. Також лекторка ознайомила учнів із історією створення та функціонування колишньої спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі. Т. Бойко звернула увагу учнів на те, як у радянському суспільстві партійні органи культивували атмосферу страху й наклепництва. Т. Бойко продемонструвала учням фотографії Заповідника та копії документів із справ репресованих.

Лекція заступника директора з наукової роботи Тетяни Шептицької була присвячена письменникам «Розстріляного відродження» та політичним репресіям представників української культури 1930-х років. На прикладі творчих доль М. Семенка, М. Зерова, Л. Піонтек, М. Йогансена, Б. Антоненка-Давидовича було показано, як радянська система знищувала будь-які прояви інакомислення, утверджувала в літературі єдину партійну лінію, позбавляючи українське суспільство своєї культурної спадщини, а потім й історичної пам’яті, забороняючи будь-які згадки про репресованих письменників.

Аудиторія, яку складали учні різних класів, із цікавістю прослухали лекції, а їхні питання стосувались як історичних, так і психологічних аспектів «Великого терору». Найбільше учні розпитували, яким був професійний та соціальний склад органів НКВС, за якими критеріями співробітники НКВС обирали жертв, як поводились арештовані під час допиту і чому письменники підписували неправдиві зізнання. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *