15 лютого 2024 року в приміщенні Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного (м. Київ) відбулось відкриття фотодокументальної виставки «Розстріляна палітра», підготовленої науковцями Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Цей виставковий проєкт присвячений представникам образотворчого мистецтва – М. Бойчуку, С. Налепінській, В. Седляру, І. Падалці, І Липківському, М. Касперовичу, В. Гагенмейстеру, К. Кржемінському, М. Івасюку – розстріляним упродовж 1937-1938 років у Києві та похованим на території таємної спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі.
Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов, виступаючи на відкритті виставки, підкреслив важливість вільного доступу до документів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму. Він нагадав про проєкт «Український мартиролог ХХ століття», який на сьогодні нараховує 130 імен репресованих і розповів про сучасні здобутки українських архівів з оцифрування та оприлюднення важливих документів минулого. Анатолій Хромов також наголосив на значній ролі виставкових проектів Заповідника у поверненні пам’яті про жертв сталінських репресій.
Директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Андрій Когут зазначив: «Я вдячний вам, що ви продовжуєте вашу роботу як музейна установа, і нам приємно усвідомлювати, що через співпрацю з вами затребувана і робота архівістів – вона знаходить відгук у тих, хто ставить своїм завданням перекладати всю ту статистику на мову, зрозумілу загалу». Він зауважив, що презентована виставка є знаковою, бо через індивідуальні історії художників розкривається перебіг Великого терору, показується діяльність і методи впливу тоталітарної системи, і саме ці методи продовжує використовувати росія на тимчасово окупованих територіях. Андрій Когут висловив побажання, аби матеріали виставки були перекладені англійською мовою, адже вона розповідає про художників світового масштабу, які засвідчили унікальність України та нашого мистецтва.
Заступник Голови Українського інституту національної пам`яті Володимир Тиліщак підкреслив важливість висвітлення репресивної політики радянської влади не лише в Україні, а й за кордоном, бо це допоможе західному світу зрозуміти витоки і підґрунтя сучасної російсько-української війни. Він вказав на важливість виставки, яка, на його думку, «вимірюється тим, що олюднює сухі рядки статистики, відкриває нам ту ціну, страшні втрати, які понесла Україна внаслідок тоталітаризму. Людство втратило не просто сотні тисяч людських життів, але насправді втратило людські думки, ідеї».
Ректорка Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука Олена Осадча зосередила увагу на постаті М. Бойчука та представниках «бойчукізму» як школи та напряму, наголосивши на потребі поширювати відомості про репресоване українське мистецтво
Старший науковий співробітник НІМЗ «Биківнянські могили» Тамара Бойко розповіла про роботу над створенням виставки та означила основні ідеї, які висвітлюються на банерах проєкту.
Директорка Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного Наталія Світла окреслила перспективи подальшої співпраці із Заповідником.
Після завершення урочистої частини старший науковий співробітник Заповідника Тамара Бойко провела оглядову екскурсію виставкою і відповіла на запитання відвідувачів. У репортажі використані фотографії Заповідника та Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного.