Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» спільно з Комунальним закладом культури «Музей пропаганди» (м. Шепетівка) запрошують гостей і мешканців Хмельниччини відвідати відкриття виставки «Биківня в документах і пам’яті».

Метою виставки є показ Биківнянської трагедії в контексті масових політичних репресій радянського періоду через оприлюднення архівних, раніше засекречених матеріалів, документів НКВС, фотографій, друкованих матеріалів; ознайомлення громадськості з її масштабами і персональним виміром. 

Виставка, присвячена подіям Великого терору, привертає увагу до злочинів репресивних органів СРСР і наголошує на їх спорідненості з методами «червоного терору», запровадженими більшовиками задля утримання влади з листопада 1917 року. 

Банери висвітлюють також трансформацію Биківні з території злочину в загальноукраїнське і міжнародне місце пам’яті, підкреслюючи важливість для суспільства усвідомлювати втрати, спричинені  більшовицькою окупацією. 

На 20 банерах розкривають основні теми виставки: розгортання Великого терору в Україні через проведення так званих масових (зокрема, і національних) операцій; оприлюднення документальних свідчень щодо репресивних практик часів сталінізму; показ історії «спецділянки» НКВС у Биківнянському лісі та довгий шлях із розкриття правди про неї; збереження пам’яті про Биківню у сучасний період і перетворення Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937 – 1941 рр. Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» на місце паломництва і територію державного значення. 

Окремим блоком представлені постаті Биківнянського мартиролога, серед яких – Митрополит УАПЦ Василь Липківський, художник Михайло Бойчук, композитор і хореограф Василь Верховинець, актор Степан Шагайда, письменники Майк Йогансен і Михайль Семенко, юристи Марко Віленський та Микола Маслов, науковці Петро Нечипоренко і Гнат Ручко, педагоги Василь Івчук і Володимир Дурдуківський. 

Основним концептом виставки є пам’ять, яка оприявнюється на різних рівнях – як через розповіді про відкриття поховань у Биківнянському лісі та поширення правдивої інформації про злочини НКВС, так і через вироблення суспільством певних ритуалів увічнення, вшанування тощо. Нижній ярус перших 10 банерів показує фото репресованих, розстріляних у Києві упродовж 1937-1941 рр. Ці фото зберігалися в родинах, підкреслюючи важливість і тяглість індивідуальної пам’яті. Нижній ярус наступних 10 банерів демонструє меморіальні об’єкти НІМЗ «Биківнянські могили» й фото численних заходів і візитів до установи, наголошуючи на важливості вироблення й розвитку державних комеморативних практик.

Виставка експонуватиметься Музеї пропаганди з 19 липня по 31 серпня 2023 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *