23 березня 2017 року заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька прочитала для співробітників Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ та усіх охочих лекцію на тему «Биківня – від території смерті до місця пам’яті».

На лекції йшлося про обставини появи й специфіку функціонування спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі, перші публікації про злочини сталінського режиму в Києві та багаторічний шлях пошуку й відкриття правди про Биківнянські поховання. Присутні довідались про початки «Великого терору», механізми його здійснення, структуру репресивної системи і її тиск на людей різних соціальних верств, дізнались про київську «топографію смерті» та долі безпосередніх виконавців розстрільних вироків. Окрему увагу Тетяна Шептицька приділила відомим постатям із Биківнянського мартирологу, чиї останні кроки у вічність були відтворені за матеріалами архівно-кримінальних справ, що зберігаються у ГДА СБУ та ЦДАГОУ, а також документами особистого характеру (уцілілими щоденниками, листуванням, спогадами сучасників). Окремий акцент виступу стосувався глобальних питань збереження людяності; виборювання у смерті кожної постаті – від швачки до митців і науковців, перемоги над брехнею та спадком тоталітаризму.

На знак вдячності наприкінці лекції доктор філологічних наук, провідний науковий співробітник відділу української літератури ХХ ст. Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Раїса Мовчан подарувала Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» книжку про митців Розстріляного відродження: «Самі про себе. Автобіографії українських митців 1920-х років».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *