18 травня, у Міжнародний день музеїв і День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, створено Українську коаліцію пам’яті (Ukrainian Coalition of Memory). НІМЗ “Биківнянські могили” – серед підписантів меморандуму коаліції.
Коаліція створена за ініціативи Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності спільно з провідними музеями України, громадськими і дослідницькими ініціативами у комеморативній сфері і об’єднує провідні інституції складної історії та діалогу задля висвітлення колись замовчуваних, заборонених або болісних сторінок національної пам’яті. Її діяльність спрямована також на залучення громадськості до критичного переосмислення минулого, його впливу на сьогодення, формування справедливого і гуманного майбуття.
Серед завдань Коаліції: розробка стратегії і платформи спільних дій у сфері національної пам’яті, розвиток та безпека музейних закладів та суспільних інституцій, захист національних інтересів через формування національної політики і культури пам’яті, збереження культурної спадщини, взаємопідтримка, обмін досвідом, формування та промоція місць сумління, пам’яті та складної історії.
Перші підписанти меморандуму Української коаліції пам’яті – присутні на заході керівники Національного музею Революції Гідності, Архіву національної пам’яті, Національного музею історії України у Другій світовій війні, Національного музею Голодомору-геноциду, Центру досліджень визвольного руху, Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», Українського центру вивчення історії Голокосту, Національного музею мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків. Також до Коаліції зголосились Музей «Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО» (Музей АТО, м. Дніпро) та Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (м. Львів).
Генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло звернувся до присутніх: “Сьогодні, перед загрозою нових викликів, в умовах інформаційної війни, гібридної війни, російсько-української війни, коли тема пам’яті, замовчуваної або забутої історії може стати потужною зброєю як однієї сторони, так і іншої, нам треба об’єднатися. Сьогодні ми разом анонсуємо створення Української коаліції пам’яті, яка об’єднує не лише музеї, а й громадські ініціативи, наукові, дослідницькі інституції, державні установи”.
Заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька висловила очікування, що УКП буде не лише платформою для обміну думками, підходами, а й осередком моральної та організаційної підтримки й ідейного захисту. Бо інституції, які працюють з національною пам’яттю, повинні зокрема й формувати месиджі для суспільства. Говорити, чому відбувалися ті чи інші історичні події та чому деякі події варто називати злочинами.
“Завдання нашої коаліції – синергія діяльності, мусимо постійно повторювати, нагадувати, розказувати про наше минуле. Інакше це зроблять за нас”, – зазначив директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик.
Також свої ідеї та очікування щодо роботи новоствореної коаліції висловили звернулася директорка Національного музею мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків, президент ІКОМ Україна Катерина Чуєва, иректор Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк, директорка Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник, директор Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський, представник Міжнародної коаліції місць сумління та пам’яті Лінда Норріс (онлайн).