16 травня 2021 року Україна вшанувала пам’ять жертв політичних репресій. Традиційно головним місцем проведення жалобної церемонії став Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили». І хоча захід відбувся з обмеженнями, спрямованими на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, він залишився таким самим урочистим і щемним, як завжди.

Уранці було встановлено кошики з квітами до братських могил Міжнародного меморіалу жертв політичних репресій 1937-1941 років та Пам’ятника репресованому на вході до Заповідника від Президента України Володимира Зеленського. «Тоталітарна система застосовувала варварські методи розправи, руйнуючи тисячі доль і перетворюючи тисячі людей на таборовий пил. Горезвісним символом цих злочинів є Биківнянський ліс на околиці Києва», – зазначається на офіційному інтернет-представництві Президента України.
О 10:00 відбулось урочисте покладанні вінків до братських могил на головній частині Меморіалу і Польському військовому цвинтарі, де спочивають розстріляні у 1940 р. НКВД громадяни ІІ Речі Посполитої. В церемонії взяли участь Заступник Надзвичайного і Повноважного посла Республіки Польща в Україні Міхал Ґєрґонь, представники посольства Республіки Польща і співробітники Заповідника на чолі з першим заступником генерального директора Богданом Нетребою.
Прийшов вшанувати пам’ять репресованих спільно з колишніми політв’язнями Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.  «Розслідування Биківнянських могил та інших місць поховання жертв сталінських репресій доводить – кожен злочин отримає свою оцінку і свій вирок. Кожензлочин. Не забудемо», – сказав Міністр.
Вшанувала пам’ять загиблих покладанням квітів і поминальним дзвоном делегація від Київської міської державної адміністрації на чолі здиректором Департаменту суспільних комунікацій КМДА Романом Лелюком. Завдяки київській владі на вході до Заповідника було встановлено великий екран, на якому у День пам’яті жертв політичних репресій демонструвалися відеоматеріали про Биківню.
Не обійшли увагою цей день і представники політичних партій «Європейська солідарність» на чолі з п’ятим президентом України Петром Порошенком і «Свобода» на чолі з Олегом Тягнибоком, а також члени Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих, ГО «Соловецьке братство» та інші.
О 12:00 відбулася спільна заупокійна літія за жертвами комуністичного тоталітарного режиму, яку відслужили священики Православної Церкви України та Української Греко-Католицької Церкви.
По закінченню молитовного богослужіння до присутніх звернулась заступник генерального директора НІМЗ «Биківнянські могили» з наукової роботи Тетяна Шептицька, яка подякувала усім присутнім за пам’ять і, зокрема, закликала: «Згадайте про тих, хто лежить під цими соснами: робітників, селян, акторів, вчителів, інженерів, домогосподарок, письменників, художників, священиків… Про тих, хто про щось мріяв, чогось прагнув і чиє життя ґвалтовно обірвали кулі НКВС. Хай лунає над цими могилами поминальний дзвін, нехай він відлунює в ваших серцях. Міркуйте, дослуховуйтесь до цих сосен, згадуйте… Бо пам’ять це те, що робить нас спільнотою, оберігає і дозволяє рухатись у майбутнє».
Священнослужителі Української Православної Церкви також відслужили заупокійну літію, яку очолив єпископ Згурівський Амвросій, проректор Київської духовної академії і семінарії УПЦ. Після її закінчення єпископ Згурівський Амвросій звернувся до присутніх: «Сьогоднішній день для всіх нас є дуже пам’ятним. У багатьох з нас за радянських часів в роки комуністичних репресій постраждали родичі. Так чи інакше репресії торкнулися практично кожної родини на території України. Тисячі храмів були зруйновані, а тисячі православних священиків і десятки тисяч православних мирян були репресовані богоборчою владою. Більшість з них постраждали за віру і є мучениками за ім’я Христове… Тому ми вшановуємо їх пам’ять як молитвою, так і збиранням відомостей про них».
Заупокійну молитву за сотні тисяч невинно вбитих осіб звершив Блаженніший Святослав, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви. У поминальному богослужінні взяли участьвладика Богдан Данило, священники, монахині, семінаристи. Після молитви Блаженніший Святослав звернувся до громади. За словами Глави УГКЦ, Биківня – це місце, де можна хоча б частково усвідомити масштаб тих жертв, яких тоталітарна радянська машина позбавила права на життя. Він наголосив на важливості пам’ятати про жертв політичних репресій і відкривати правду про жорстокі злочини радянського режиму. Така пам’ять і правда є, на його переконання, життєдайною і визвольною. «Правду про злочини нацистського режиму світ свого часу пізнав, коли побачив концтабори в Центральній і Західній Європі, коли очам сучасного людства відкрилися жахливі сцени ровів із масовими похованнями. Нацистський режим був справедливо засуджений. Натомість жертв комуністичного терору ніхто належно не вшанував, повністю не дослідив. Масштаби цього злочину світ ще не побачив. Тому ця ідеологія донині продовжує вбивати», – зазначив Глава УГКЦ.
Протягом дня співробітники Заповідника провели численні екскурсії для усіх охочих, ознайомили з виставкою «Імена, викреслені з афіш», яка експонується нині на території, надали консультації родичам репресованих.
Людський потік до Биківнянських могил не закінчувався до вечора: вкриті сивиною і малюки на руках у батьків, родичі похованих під цими соснами і просто небайдужі громадяни, студенти, школярі і викладачі… Пам’ять живе і проростає в поколіннях попри усі спроби тоталітарного режиму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *