15 серпня 2023 року відбулася сьома зустріч циклу інтелектуальних бесід «Биківнянський злочин: пошук правди, пам’ять». На запрошення Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» перед учасниками онлайн-заходу виступив український історик і громадський діяч, директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Андрій Когут.
Однією з центральних тем розмови стало питання про можливість розгляду сталінських репресій крізь призму геноцидальних практик. У своїх міркуваннях із цього приводу Андрій Когут підтвердив наявність певного потенціалу в застосуванні «рамки, пов’язаної з геноцидом» до аналізу репресій 30-50-х років – як приклад політико-правового підходу. При цьому, на думку історика, варто уникати надмірного теоретизування і «зберігати баланс між теоретичними конструктами і тим, що ми можемо бачити безпосередньо в документах».
Досвідчений архівіст, Андрій Когут навів численні приклади документальних джерел із фондів ГДА СБУ, які свідчать про злочинний намір влади в застосуванні репресивних практик. Ці документи активно використовуються дослідниками для вивчення механіки та інструментарію Великого терору і, зокрема, висвітлюють певні протиріччя цього періоду, як-от «внутрішня згода» і жертв терору, і його виконавців визнати правомірність арештів, виходячи з переконання, що «партія завжди правá».
На завершення, Андрій Когут наголосив на необхідності інформування суспільства щодо результатів напрацювань українських істориків, які, на його думку, знають чи не найбільше про Великий терор і репресії сталінської доби, через пошук нових форматів – з урахуванням потреби у «розповідній» історії.
Модерувала зустріч заступник генерального директора Заповідника з наукової роботи Тетяна Шептицька.
Заповідник щиро дякує Андрію Когуту за змістовну бесіду і мотивування до подальших досліджень.
Відеозапис бесіди оприлюднено на YouTube-каналі НІМЗ «Биківнянські могили»: https://youtu.be/Cswdoyl9yIA