Рік, що минув, залишить по собі яскраві спогади, цінні для колективу Заповідника, як і для всіх українців під час війни, особливим відчуттям – усвідомленої дії, подолання труднощів, здійснЕнності задуманого та бажання рухатись вперед, набуваючи нового досвіду і розширюючи коло спілкування.

2024 рік науковці Заповідника розпочали з оприлюднення нової фотодокументальної виставки Заповідника «Розстріляна палітра», присвяченої представникам образотворчого мистецтва, розстріляним під час Великого терору 1937 – 1938 рр. Із середини лютого виставка експонувалась у приміщенні Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного, з травня 2024 р. – була доступна всім, хто відвідував Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» влітку та восени.

19 березня, у день народження першого Митрополита УАПЦ Василя (в миру – Василя Липківського) у медіапросторі Музею Майдану відбулась тематична зустріч, присвячена цьому видатному релігійному й освітньому діячеві, який своїм подвижницьким життям і невпинною працею підтримував українців у роки найскладніших випробувань.

У березні – квітні 2024 р. в Українському Дому експонувалась виставка «Алла Горська. Боривітер», де особливе місце зайняла тема Биківнянської трагедії. У затемненому просторі виставкової зали було представлено відзняте на території Заповідника відео, тексти щоденника Леся Танюка і окремим «острівцем болю і смутку» – вітрина з ґудзиками із Биківнянських могил.

У День пам’яті жертв політичних репресій 19 травня 2024 року на території Заповідника пройшов спільний Міжрелігійний молитовний захід за участі членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. Міжнародний меморіал жертв тоталітаризму 1937 – 1941 років у Биківнянському лісі відвідали Президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська. Традиційно, цей день, позначений щорічним вшануванням пам’яті людей, убитих радянським репресивним режимом, став часом відвідин Биківні родичами репресованих й усіма небайдужими громадянами.

2024 року Заповідник продовжив плідну співпрацю з культурно-освітніми закладами України.Було проведено декілька культурно-мистецьких заходів: «Волошковий чин Володимира Дурдуківського», до 150-річчя видатного українського педагога (разом із Педагогічним музеєм України та Музеїм видатних діячів української культури https://bykivnia.org.ua/kulturno-prosvitnytskyy-zakhid-do-150-richchia-volodymyra-durdukivskoho/), вечір пам’яті репресованих поетів 1920 – 1930-х років (разом із Національним музеєм літератури України, видавництвом«Смолоскип» і Центральною бібліотекою Солом’янки ім. Г. Сковородиhttps://bykivnia.org.ua/vechir-pamiati-represovanykh-poetiv-1930-kh-rokiv/).

За тематикою виставкових проєктів і власних дослідницьких напрацювань науковці Заповідника проводили протягом року онлайн- і офлайн-лекції та кураторські екскурсії. На запрошення закладів культури вони спілкувалися з відвідувачами музеїв та бібліотек Києва, Херсона, Одеси, Дніпра, Вінниці, Вишневого, Борисполя тощо. Фотодокументальні виставки Заповідника експонувались у музеях Ізяслава, Шепетівки, Старокостянинова, Черкас. 

Цей рік дав продовження започаткованим раніше проєктам Заповідника – «Сторінками Биківнянського мартиролога», «Биківнянська трагедія: імена з безіменних могил», «Документи свідчать» (https://bykivnia.org.ua/do-dnia-nezalezhnosti-ukrainy/), «Биківнянський злочин: пошук правди, пам’ять». У рамках останнього було проведено чотири онлайн-бесіди з істориками, джерелознавцями, фахівцями архівної справи: 

– Романом Подкуром https://bykivnia.org.ua/zustrich-z-istorykom-romanom-podkurom-2/

– Генанієм Побережним https://bykivnia.org.ua/zustrich-iz-doslidnykom-henadem-poberezhnym/

– Русланою Марценюк https://bykivnia.org.ua/zustrich-z-istorykyneiu-ruslanoiu-martseniuk/

– Валентиною Піскун https://bykivnia.org.ua/zustrich-z-istorykyneiu-valentynoiu-piskun/

Заповідник також став партнером нового мультимедійного проєкту «Буча, Биківня, Бабин Яр – між масакрою та пам’яттю про неї», спрямованого на висвітлення злочиних дій трьох окупаційних режимів із метою наголошення на необхідності покарання за вчинені злочини.https://bykivnia.org.ua/zapovidnyk-doluchyvsia-do-novoho-multymediynoho-proiektu/ Проєкт розвивається і залучає різноманітні медійні можливості для посилення своїх меседжів.

Важливим наповненням роботи науковців Заповідника було створення нової фотодокументальної виставки. Тему наступного виставкового проєкту визначили жіночі прізвища Биківнянського мартиролога. Промовисто звучить і сама назва – «Жінки в прицілі НКВД». 

2024-го ми також зробили важливий крок, започаткувавши нове наукове видання Заповідника. Після оголошення набору матеріалів до першого номеру науково-документального журналу «Територія пам’яті» редакційною групою було отримано близько 20 наукових публікацій з тематики Великого терору, які стосуються формування й утвердження тоталітарного режиму в СРСР і Україні. Випуск журналу – незабаром.

Просвітницька діяльність науковців Заповідника не залишилась не поміченою громадськістю.Наприкінці 2024 року наш колектив став лауреатом Премії імені Якова Гальчевського «За подвижництво у державотворенні» у номінації «За просвітницьку діяльність». Пишаємось відзнакою! Щиро сподіваємось, що 2025 рік буде наповнений плідною працею і подальшим розширенням комунікації з колегами та громадськістю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *