30 квітня 2024 року відбулася десята зустріч циклу інтелектуальних бесід «Биківнянський злочин: пошук правди, пам’ять». На запрошення Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» перед учасниками онлайн-заходу виступила головний науковий співробітник Галузевого державного архіву Служби безпеки України, кандидат історичних наук Руслана Марценюк.
Тема розмови стосувалась процесу «Спілки визволення України» (СВУ), сфальсифікованого радянськими спецслужбами наприкінці 1920-х років з метою дискредитації українських культурних і громадських діячів «старої формації».
Руслана Марценюк належить до кола небагатьох дослідників, які особисто познайомились із величезним масивом документів, зібраних у 254 томах «справи СВУ». Під час онлайн-заходу вона розповіла про підготовку і перебіг процесу, підкреслила його унікальність з-поміж інших репресивних акцій чекістів, проаналізувала його наслідки для суспільства і відгомін у сьогоденні.
Дослідниця зауважила, що «справа СВУ» вирізняється не лише кількістю заарештованих, а перш за все, представленістю у ній особистостей, які мали значний вплив на українське суспільство в минулому і на яких можна було спертись в майбутньому. «Це були люди, які не соромились говорити правду, згадували минуле і уособлювали все, проти чого боролись більшовики».
На думку Руслани Марценюк, «розгорнутий на загал, цей процес мусив показати, як суспільство карає тих, хто виступає проти більшовиків», і, на превеликий жаль, у розгортанні подій цієї гучної справи владі вдалося використати протистояння між старшим поколінням українців і молодим, «трохи пролетарським і певною мірою революційним». «На прикладі процесу СВУ, – підкреслила вона, – бачимо, як роз’єднання українців може бути використано проти них».
На завершення, дослідниця наголосила на необхідності збереження пам’яті про цей страшний процес, про тих, хто загинув і пішов у вічність. «Нам, майбутнім, слід пам’ятати, що може бути, якщо не буде єдності».Заповідник щиро дякує Руслані Марценюк за змістовну розмову, глибокий аналіз процесів, цікаві спостереження і важливі висновки.
Переглянути відео зустрічі можна на Ютуб-каналі Заповідника: