29 квітня 2024 р. у рамках співпраці Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили з ЦБС Печерського району м. Києва відбулася лекція ученого секретаря установи Валерія Філімоніхіна для читачів бібліотеки «Печерська». Зустріч була присвячена історії появи та функціонування спеціальної ділянки НКВД УРСР у Биківнянському лісі на околиці столиці.

Валерій Філімоніхін розповів про першопричини Великого терору 1937 –1938 рр. та окреслив його наслідки для українського народу. Лектор докладно розповів про призначення та особливості функціонування спецділянки НКВД УРСР у Биківнянському лісі. Він поінформував присутніх про розташування у 1930-х роках установ НКВД у Києві – зокрема, безпосередніхмісць, де відбувалися масові розстріли жертв сталінського терору. Доповідач розкрив біографії керівників розстрільних команд – комендантів  НКВД УРСР і Київського облуправління НКВД УРСР. Не оминув лектор і відомості про відомих українців – політичних репресій, розстріляних у Києві й похованих у Биківнянському лісі.

Валерій Філімоніхін розповів про першопроходців у пошуках правди про сталінські репресії довоєнного періоду – молодих українських митців, керівника Київського Клубу творчої молоді Леся Танюка і його соратників: Аллу Горську та Василя Симоненка, які власне й розкрили таємницю масових поховань у Биківнянському лісі. Лектор звернув увагу і на внесок ЛесяТанюка, Миколи Лисенка та інших у створення НІМЗ «Биківнянські могили», який став всенародним місцем вшанування пам’яті безвинних жертв сталінщини. Окремо він розповів про внесок Миколи Лисенка у розкриття таємниці поховань польських громадян у Биківнянському лісі (так зв. Український (Київський) слід Катині).

Учений секретар Заповідника висвітлив історію створення установи і побудови Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937 –1941 рр., відкритого  на території Заповідника у вересні 2012 року.Наприкінці лекції Валерій Філімоніхін подарував бібліотеці «Печерська» книгу Миколи Лисенка «Биківня – наш вічний біль» та відповів на запитання присутніх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *