15 травня 2022 року Україна традиційно вшанувала пам’ять жертв політичних репресій. У зв’язку з обставинами воєнного часу у державі не відбувалося масових урочистостей чи жалобних церемоній. Проте Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» з вдячністю приймав візити важливих гостей.

Від імені Президента України Володимира Зеленського було встановлено кошик квітів до Пам’ятника репресованому, що розташований на вході до Заповідника. Також від імені Глави держави встановлено вінки до Братської могили і Польського цвинтаря на Міжнародному меморіалі жертв тоталітаризму 1937-1941 років. «Вічна та світла пам’ять жертвам політичних репресій. Миру Україні та всій нашій планеті», – зазначив Президент.

Удень з пам’ятним візитом територію Заповідника відвідали Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак і безпрецедентна делегація дипломатів кількох європейських країн. Разом із Олександром Ткаченком вшанували пам’ять жертв сталінських репресій покладанням квітів і вінків – Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький, Надзвичайний та Повноважний Посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен, Надзвичайний та Повноважний Посол Естонської Республіки в Україні Каімо Кууск, Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні Валеріу Ківерь, Надзвичайний та Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас, Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто, а також посли, військові аташе та представники Франції, Іспанії, Італії та ін. Оскільки чимала кількість дипломатів відвідали Заповідник уперше в.о. генерального директора установи Богдан Нетреба стисло ознайомив їх з історією функціонування таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі.

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко наголосив: «Справжній жах, у який важко повірити. На жаль, Биківня стала лише однією точкою з великої кількості місць в Україні. Сумарно це мільйони загублених життів, відібраних радянським тоталітарним режимом». Міністр зауважив, що Україна «знову переживає такі страшні сторінки історії. Але ворог обовʼязково понесе справедливе покарання. За кожен свій злочин проти людяності без винятку».

Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Польщі в Україні Бартош Ціхоцький підкреслив, що урочистості в 2022 році є особливими через війну, що триває в Україні, та боротьбу людей за свою незалежність.

Він зазначив, що така безпрецедентна присутність дипломатів є символічною. «Це також особистий порив людей під час війни бути разом. До війни та пандемії ми майже щодня зустрічалися на різних урочистостях та ювілеях. Зараз цього немає”, – додав Бартош Ціхоцький. У День пам’яті жертв політичних репресій територію Заповідника змогли відвідати і родичі репресованих.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *