09 червня 2023 року в рамках співпраці НІМЗ «Биківнянські могили» та Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара відбулась онлайн-лекція «Розстріляна палітра. Репресовані українські художники, поховані у Биківні».
З учасниками проєкту «Вечори історії з Гончарівкою» та усіма охочими зустрілась старший науковий співробітник Заповідника Тамара Бойко. Лекторка зосередила свою увагу на творчих здобутках художників Розстріляного відродження, знищених співробітниками НКВС у 1937-1938 рр. у Києві. Зокрема, вона проаналізувала життєвий і творчий шлях Миколи Івасюка, Володимира Гагенмейстера, Костянтина Кржемінського, частково Михайла Бойчука, підкресливши їх відмінність і спільність. Зазанчені митці представляли різні стилі й напрями образотворчого мистецтва, але були поєднані національним спрямування у творчості. На думку Тамари Бойко, талант цих художників та українська спрямованість у творчості сприяли зростанню національного самоусвідомлення українців, яке загострилося після Української революції 1917-1921 років. Не дивно, що окремі сторінки життя В. Гагенмейстера чи К. Кржемінського були пов’язані з Камянцем-Подільським (неофіційною столицею УНР після навали більшовицьких військ). Лекторка детально розповіла про діяльність Кам’янець-Подільської художньо-промислової школи, викладачі якої досліджували народне мистецтво та організовували етнографічні експедиції.
Тамара Бойко на основі архівно-кримінальних справ художників також висвітлила методи роботи співробітників НКВС із отримання зізнань під час допитів та порушення, здійснювані ними у період Великого терору.
Після лекції вона відповіла на запитання учасників, що стосувались окремих сторінок біографії художників та ведення слідства органами НКВС.
НІМЗ «Биківнянські могили» щиро дякує Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара та модераторці проєкту «Вечори історії з Гончарівкою» Лілії Віжічаніній за організацію зустрічі та активну співпрацю!