20 березня 2024 року у рамках співпраці між Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» та Херсонською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Олеся Гончара відбулася онлайн-лекція «Перерваний урок – учителі з Биківнянського мартиролога».

Науковий співробітник Заповідника Микола Бривко зустрівся з учасниками та слухачами проєкту «Вечори історії з Гончарівкою», спрямованого на вивчення українського минулого. Лектор розповів про особливості становлення й розвитку освіти в радянській Україні 1920-1930-х років, акцентуючи увагу на тенденціях до уніфікації навчально-виховного процесу та формування єдиної т.зв. «марксистської» педагогіки. Не залишив без уваги Микола Бривко і ставлення радянської влади до учителя, від якого вимагалася цілковита політична лояльність, а не професіоналізм чи знання.

Особливу увагу лектор приділив тим фактам професійної діяльності, що були використані співробітниками НКВС як докази так званих «злочинів» учителів і стали підставами для звинувачення у «контрреволюційній» діяльності.

Микола Бривко поінформував слухачів долі відомих і малознаних педагогів, зокрема розглянув обставини загибелі директорів шкіл Василя Івчука, Володимира Дурдуківського, Іоїля Гребенчука, учителів Олександра Чапківського, Івана Кривоноса, Яніни Майзель, Альми Лаубе та особливості фальсифікації органами НКВС справи учителів Сквирського району й міста Сквира та співробітників наркомату освіти УРСР – Івана Давидова і Петро Кайнаша.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *