28 березня 2024 р. у рамках співпраці Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» з Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою імені В. Г. Заболотного відбулась лекція ученого секретаря Заповідника Валерія Філімоніхіна, присвячена життю та діяльності відомого українського цивіліста, дослідника звичаєвого права Арнольда Крістера.

Лектор розповів присутнім, що А. Крістер походив з родини відомого київського садівника німецького походження Карла-Вільгельма Готліба Крістера, яка залишила по собі вдячну пам’ять киян, закарбовану в назвах ландшафтного парку «Крістерова гірка» й вулиці «Родини Крістерів». Він також зазначив, що у 1920–1930-х рр. було репресовано 9 членів родини Крістерів.

Валерій Філімоніхін зупинився на професійному шляху А. Крістера, випускника юридичного факультету Київського університету Св. Володимира, який продовжив вдосконалювати набуті знання у 1913–1914 рр. у провідних університетах Європи: Бернському та Тюбінгенському, під керівництвом швейцарського цивіліста, професора Євгена Губера. Лектор розповів про подальші етапи діяльності А. Крістера, наголосивши на різновекторності його наукових зацікавлень і управлінської роботи (упродовж 1920-х–1930-х років – помічник присяжного повіреного, приват-доцент на юридичному факультеті Київського університету, робота в Комісії по вивченню західно-руського та українського звичаєвого права, викладач у Київському юридичному і комерційному інститутах, Вищих жіночих курсах, Донському університеті, декан правничого ф-ту, проректор навчальної частини КІНО). 

Валерій Філімоніхін відзначив особистий внесок А. Крістера у розвиток української цивілістичної науки. Працюючи у правничий комісії ВУАН з 1918 р., у 1922 р. він очолив Комісію по виучуванню звичаєвого права, а з 1926 р. очолював секції приватного права Комісії з виучування звичаєвого права України, цивільного права, а з 1927 р. секцію для виучування радянського права при ВУАН. Лектор підкреслив важливість фундаментальної праці науковця «Три ступені правоутворення», де висвітлюється походження звичаєвого права і розкривається сутність українського правоутворення. 

Валерій Філімоніхін зазначив, що переслідування радянської владою А. Крістера почалося ще в 1933 р., коли вчений був звільнений з роботи в КІНО та ВУАН. Лектор звернув окрему увагу на обставини арешту А. Крістера органами НКВД УРСР у лютому 1937 р. за звинуваченням у шпигунстві на користь Німеччини та участі в українській антирадянській націоналістичній організації. Валерій Філімоніхін зазначив, що правознавця розстріляли 24 жовтня 1937 р. у підвалах наркомату внутрішніх справ УРСР (Жовтневий палац) і таємно захоронили на спецділянці НКВД УРСР у Биківнянському лісі.

Наприкінці лекції Валерій Філімоніхін наголосив, що інтерес до постаті А. Крістера залишається актуальним донині. Лише у 2011 р. було опубліковано 7 наукових статей, присвячених науковій, викладацькій та організаторській діяльності професора цивільного права, адвоката, організатора української юридичної науки, видатного дослідника українського звичаєвого права Арнольда-Едуарда Германовича-Едмундовича Крістера.

Після закінчення лекції Валерій Філімоніхін подарував ДНАББ імені В. Г. Заболотного низку видань, присвячених Биківнянським похованням, і відповів на запитання присутніх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *