30 травня 2017 спільна делегація міських голів Київської області та делегації бургомістрів Союзу гмін і повітів Сілезького воєводства Республіки Польща відвідали Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» та поклали вінки на могили жертв сталінських політичних репресій, розстріляних у Київських в’язницях НКВС УРСР.

Для поляків та українців однаково зрозумілою та болючою була розповідь-лекція Вченого секретаря Заповідника Валерія Філімоніхіна про Великий терор та його безневинних жертв, про атмосферу брехні та замовчування злочинів сталінізму у радянські часи, про створення Заповідника “Биківнянські могили” та археологічні дослідження на його території у наш час.

У скорботному мовчанні, під звуки  поминального дзвону відвідувачі поклали вінки до братських могил на українській частині Меморіалу та на Польському військовому цвинтарі. І як шана пам’яті усіх відомих та безіменних поляків та українців, які знайшли тут свій останній притулок, пролунав  вірш Збігнєва Герберта «Пам’яті капітана Едварда Герберта», що його на кінець церемонії за позовом серця зачитав посеред Биківнянського лісу один із представників польської делегації.

Тільки ґудзики вціліли,

не підкорились лютій смерті

свідоцтва вбивства із могили

виходять строєм на поверхню…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *