2 листопада 2015 року в Червоному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка за сприяння керівництва історичного факультету та проректора з науково-педагогічної роботи В. Бугрова відбулась презентація документального фільму про масові поховання репресованих на території Биківнянського лісу. Перед студентами та викладачами університету виступили генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський, один із авторів фільму, доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал, заступник генерального директора з наукової роботи Тетяна Шептицька.

Богдан Біляшівський охарактеризував контекст й основні етапи перебігу «Великого терору» та Биківнянської трагедії. Він також наголосив на широкому колі завдань, які стоять на сучасному етапі перед співробітниками Заповідника та дослідниками цієї доби. Передовсім, йдеться про встановлення, наскільки можливо, повного списку жертв «Великого терору», похованих на території 19-20 кварталів Биківнянського лісу. На його думку, знання про одну з найтрагічніших та найкривавіших сторінок української історії ХХ століття потрібне молодому поколінню не лише для національної самоідентифікації, але й для неповторення  подібного у майбутньому. Б. Біляшівський закликав студентів долучатися до наукових досліджень, присвячених Биківнянській трагедії.

Юрій Шаповал розповів присутнім про ідею створення фільму та складнощі, з якими дослідники мають справу, висвітлюючи період 1930-х – 1940-х років. Він підкреслив, що, на жаль, досі багато архівних матеріалів не опрацьовано, не введено в науковий обіг. Між тим, для суспільної свідомості та колективної пам’яті дуже важливо максимально об’єктивно показати передумови та механізми терору, наслідки панування тоталітарної системи в Україні та ширити інформацію про Биківнянські могили в Україні та за її межами. Ю. Шаповал нагадав присутнім концепцію французького історика П’єра Нора, за якою колективна пам’ять концентрується і репрезентується в так званих «місцях пам’яті», які є не лише географічними пунктами, а визначаються як своєрідні точки зіткнення, в яких формується і комеморизується пам’ять суспільства. На думку Ю. Шаповала, Биківні ще належить стати таким місцем пам’яті.

Тетяна Шептицька закликала присутніх відвідати Заповідник, на території якого 30 жовтня відкрилась банерна виставка,  яка висвітлює історію злочинів, скоєних комуністичною владою в Україні та на Київщині в період 1937-1941 рр., обставини створення й функціонування спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі та віднайдення й оприлюднення правди про репресії тоталітарної доби.

Після показу документального фільму організатори заходу відповіли на питання присутніх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *