12 вересня 2023 року в Музеї видатних діячів української культури відбулася презентація мультимедійного історичного проєкту «[Не]знищен[н]і», присвяченого репресіям проти культурних та громадських діячів у часи СРСР. Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» виступив одним із партнерів виставки, взяв участь у її створенні, надавши предмети з фондів установи для експонування.

Відкриваючи захід, кураторка проєкту, директорка Музею видатних діячів української культури Ольга Гураль зазначила, що презентований проєкт є вкрай важливим у контекст формування національної пам’яті. Вона підкреслила, що виставка була створена не тільки для того, щоб розповісти про драматичні сторінки української історії, а й задля показу наслідків совєтської політики і її зв’язків із злочинами сучасної росії. «Це лише продовження того, що вони чинили в минулому. Тому ми маємо про це багато говорити, маємо знати всю правду, щоб більше не дати себе одурити ніколи знову», – сказала Ольга Гураль.

Заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька наголосила на актуальності проєкту «[Не]знищен[н]і», його оригінальності та змістовій насиченості. Вона звернула увагу на важливість історичної пам’яті, яка зберігає зв’язок між різними поколіннями українців, підтримує культурну тяглість, відлунюється у нових мистецьких творах, виставках тощо. «Биківнянський ліс, за чекістським задумом, мав би стати не просто місцем злочину, а й символом знищенності українців. Таємні закопування тіл жертв у спільних ямах, десятиліття замовчувань, справи репресованих, які ховалися за грифом «Секретно»… Але сталося інакше. Нині Биківня є міжнародним місцем пам’яті, покликаним нагадувати про антигуманний характер радянського тоталітарного режиму та його жертв, вона є також символом незнищенності українців, бо страшні цифри закатованих не змусили забути нас як національну спільноту, якими ми є і чого прагнемо», – зазначили Тетяна Шептицька.

Під час презентації проєкту виступили голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов, заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, представниця ГДА СБУ, історикиня Руслана Марценюк, директор-розпорядник Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус. У заході також взяли участь поет, громадський діяч, військовослужбовець ЗСУ Сергій Пантюк, поетеса, волонтерка Тетяна Череп-Пероганич, бардеса Ірина Головай, актор, журналіст і громадський діяч Кирило Булкін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *