12 вересня 2023 року в Музеї видатних діячів української культури відбулася презентація мультимедійного історичного проєкту «[Не]знищен[н]і», присвяченого репресіям проти культурних та громадських діячів у часи СРСР. Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» виступив одним із партнерів виставки, взяв участь у її створенні, надавши предмети з фондів установи для експонування.
Відкриваючи захід, кураторка проєкту, директорка Музею видатних діячів української культури Ольга Гураль зазначила, що презентований проєкт є вкрай важливим у контекст формування національної пам’яті. Вона підкреслила, що виставка була створена не тільки для того, щоб розповісти про драматичні сторінки української історії, а й задля показу наслідків совєтської політики і її зв’язків із злочинами сучасної росії. «Це лише продовження того, що вони чинили в минулому. Тому ми маємо про це багато говорити, маємо знати всю правду, щоб більше не дати себе одурити ніколи знову», – сказала Ольга Гураль.
Заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька наголосила на актуальності проєкту «[Не]знищен[н]і», його оригінальності та змістовій насиченості. Вона звернула увагу на важливість історичної пам’яті, яка зберігає зв’язок між різними поколіннями українців, підтримує культурну тяглість, відлунюється у нових мистецьких творах, виставках тощо. «Биківнянський ліс, за чекістським задумом, мав би стати не просто місцем злочину, а й символом знищенності українців. Таємні закопування тіл жертв у спільних ямах, десятиліття замовчувань, справи репресованих, які ховалися за грифом «Секретно»… Але сталося інакше. Нині Биківня є міжнародним місцем пам’яті, покликаним нагадувати про антигуманний характер радянського тоталітарного режиму та його жертв, вона є також символом незнищенності українців, бо страшні цифри закатованих не змусили забути нас як національну спільноту, якими ми є і чого прагнемо», – зазначили Тетяна Шептицька.
Під час презентації проєкту виступили голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов, заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, представниця ГДА СБУ, історикиня Руслана Марценюк, директор-розпорядник Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус. У заході також взяли участь поет, громадський діяч, військовослужбовець ЗСУ Сергій Пантюк, поетеса, волонтерка Тетяна Череп-Пероганич, бардеса Ірина Головай, актор, журналіст і громадський діяч Кирило Булкін.
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/20230912_170725-576x1024.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/20230912_171502-1024x576.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/20230912_172036-1024x576.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/20230912_172243-576x1024.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/20230912_172315-1024x576.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/20230912_172742-576x1024.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/20230912_173317-576x1024.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/20230912_174359-576x1024.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/378598030_6517133998355708_3835539011549134012_n-768x1024.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2023/09/378832115_6517133685022406_5497433608150026287_n-768x1024.jpg)