Вероніка Черняхівська – українська поетеса, перекладачка, діячка «Розстріляного відродження», онука Михайла Старицького. У 1929 році органи НКВС заарештували її зі звинуваченням у причетності до справи СВУ, а у 1938 році за сфабрикованими звинуваченнями у шпигунстві для Німеччини, її розстріляли.

28 квітня, з нагоди дня народження Вероніки Черняхівської, Музеї видатних діячів української культури та Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» презентують фотодокументальну виставку – «Слово, обірване у Биківні». 

На виставці розповідається про долі 28 представників покоління «Розстріляного відродження», знищених упродовж 1937 – 1940 років у в’язницях НКВС УРСР у Києві та похованих на території таємної спецділянки у Биківнянському лісі. Зокрема, відвідувачі дізнаються про обставини арешту і знищення Вероніки Черняхівської, Володимира Дурдуківського (друга родини Старицьких-Черняхівських), Володимира Ярошенка, а також Михайля Семенка, Майка Йогансена, Андрія Михайлюка, Миколи Борисова, Івана Маловічка, Мирослави Сопілки та інших.

Текстово-візуальні матеріали виставки розривають суспільно-політичний і літературно-мистецький контекст доби Розстріляного відродження, знайомлять з особливостями творчого шляху та біографій репресованих митців. 

Оприлюднені документи з архівно-кримінальних справ розстріляних письменників показують не лише стратегії їх поведінки і спілкування з НКВС, а й те, в який спосіб комуністична тоталітарна система знищувала українську інтелігенцію та художні здобутки ренесансу 1920-х – 1930-х років.

Відкриття відбудеться 28 квітня 2023 року о 16:00 на подвір’ї Музею. Заплановані виступи представників Заповідника і Музею, науковців, творчої громадськості.

Виставка експонуватиметься до 28 травня 2023 року. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *