24 квітня 2023 року  відбулась онлайн-лекція «Арнольд Крістер –  репресований правознавець, онук Вільгельма Крістера». Співорганізаторами заходу виступили Національний історико-меморіальний  заповідник «Биківнянські могили» і Комунальний заклад культури «Музей пропаганди» (м. Шепетівка).

Учений секретар Заповідника Валерій Філімоніхін розповів про життєвий шлях теоретика цивільного права, професора, одного з найвідоміших дослідників українського звичаєвого  права Арнольда–Едуарда Германовича-Едмундовича Крістера. Під час лекції слухачі довідались про родину Арнольда Крістера, який був онуком відомого київського садівника і підприємця німецького походження Вільгельма Готліба Крістера. Вільгельм Крістер у середині ХІХ ст. заснував у Києві на Куренівці високоефективне сільськогосподарське підприємство, яке забезпечувало киян якісною продукцією рослинництва і роботою. Лектор підкреслив знаковість постаті В. Крістера для української культури, адже він був ще й добрим приятелем Т.Г. Шевченка. На добру пам’ять про цю працьовиту і високопорядну родину вдячні кияни назвали один із ландшафтних київських парків «Крістеровою гіркою» та київську вулицю «Родини Крістерів».

Валерій Філімоніхін детальніше розповів про професійний шлях Арнольда Крістера, який здобув освіту на юридичному  факультеті Київського університету Св. Володимира, отримавши дипломом 1-го ступеню у 1912 р. У 1913 р. залишений при Університеті для отримання професорського звання. Лектор проаналізував наступні щаблі зростання Арнольда Крістера (підвищення кваліфікації у Бернському та Тюбінгському університетах; робота  помічника адвоката, праця з 1921 по 1933 рр. у Комісії по вивченню звичаєвого права при УАН – ВУАН на різних посадах). Валерій Філімоніхін наголосив, що Арнольд Крістер не лише створив при Комісії у 1921 р. секцію цивільного права, а й зробив значний внесок у дослідження українського звичаєвого права, його джерел та походження, розкривши у  фундаментальній праці «Три степені правоутворення» сутність творення українського права.

Окрему увагу лектор приділив педагогічній діяльності А. Крістера (професор Київського інституту народного господарства, декан правничого факультету, проректор навчальної частини). В. Філімоніхін повідомив про знайомство правника з академіком М. Грушевським і діяльність після розпуску Комісії і звільнення з КІНГу. Присутні також довідалися про  обставини арешту та розстрілу Арнольда Крістера, якого органи НКВС звинуватили у шпигунстві на користь Німеччини та участі у антирадянській українській націоналістичній організації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *