28 квітня 2023 року, з нагоди дня народження Вероніки Черняхівської, Музей видатних діячів української культури та Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» презентували фотодокументальну виставку – «Слово, обірване у Биківні». 

У презентації взяли участь директор Музею видатних діячів української культури Ольга Гураль, заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька, представники видавництва «Смолоскип» та сучасні поети Олег Коцарев, Вано Крюґер, Антін Іщук, бардеса Валентина Захабура, зацікавлена громадськість.

Директор Музею видатних діячів української культури Ольга Гураль розповіла присутнім про історію родини Старицьких-Черняхівських, які проживали в одному із будинків Музею, та репресії, яких зазнали донька й онука великого драматурга. Вона також ознайомила присутніх із формальними приводами (дружні стосунки, листування, відвідування консульства, шлюб із німецьким підданим), які дозволили чекістам сформувати звинувачення проти Вероніки Черняхівської.

Заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька окреслила мету і завдання експонованої виставки, яка не лише присвячена долям репресованих представників Розстріляного відродження, а й тим змінам, які відбувалися у літературно-мистецькому процесі під впливом радянського тоталітарного режиму. Вона наголосила, що представлені на виставці митці, хоч і належали до одного новаторського покоління, що привнесло в українське письменство різноманітні жанри і форми, суттєво його збагативши, презентують різні стильові напрямки. Тетяна Шептицька зауважила, що митці, чиї історії показані на банерах, були відмінними, як за манерою письма, так і за політичними поглядами, прихильністю/опозиційністю до влади, поведінкою під час допитів і обраними стратегіями «виживання». Вона також звернула увагу присутніх на окремі документи, що оприлюднюються вперше, та невеличкі наукові відкриття, що стосуються фактів біографії окремих літераторів.

У заході також взяли участь представники видавництва «Смолоскип», поети, які опікуються виданням і популяризацією творчості українських футуристів – Олег Коцарев, Вано Крюґер, Антін Іщук, котрі продекламували вірші Михайля Семенка. На завершення заходу пролунали пісні у виконанні бардеси Валентини Захабури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *