У 2023 році налагодилася тісна співпраця Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» з новим проєктом Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара – «Вечори історії з Гончарівкою», спрямованим на об’єктивне вивчення українського минулого.

У рамках цієї співпраці 9 серпня 2023 року відбулась онлайн-лекція «Биківня – територія пам’яті», яку прочитала заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька. Спираючись на термін «місце пам’яті», запроваджений французьким істориком П. Нора, вона підкреслила важливість Биківнянських поховань як символічної території, що сприяє кристалізації національної ідентичності українців. 

Тетяна Шептицька проаналізувала ті чинники, які зробили можливою Биківнянську трагедію, зокрема, звернувши увагу на особливості радянського тоталітаризму як системи, спрямованої на всеосяжний контроль, нищення інакомислення, нехтування прав і свобод людини тощо. Лекторка розповіла про історію появи та функціонування таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі, показавши типовість процесів і місць, пов’язаних з Великим терором 1937-1938 років, і охарактеризувавши особливості саме Биківнянського могильника. Вона також продемонструвала основні віхи трансформації Биківні з території смерті, призначеної для поховання тіл жертв сталінських репресій та приховування слідів злочинів комуністичного режиму, у місце пам’яті, паломництва й міжнародного вшанування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *