19 травня 2024 року в День пам’яті жертв політичних репресій на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» пройшов спільний Міжрелігійний молитовний захід на вшанування пам’яті жертв політичних репресій комуністичного режиму за участю представників органів влади і громадськості, святих отців, членів Всеукраїнської Ради Церков і Релігійних Організацій.

Захід був організований Українським інститутом національної пам’яті, Державною службою України з етнополітики та свободи совісті, Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили», Світовим Конґресом Українців. Перед початком заходу відбулась презентація фотодокументальної виставки Заповідника «Розстріляна палітра».

Відкриваючи захід, Т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв наголосив на важливості вшанування пам’яті тих, кого знищив імперський людиноненависницький режим. Він висловив переконання, що дійде кара і до сповідників рашистської ідеології, які поклали в українську землю десятки тисяч людей і продовжують це робити і далі. Ростислав Карандєєв зазначив: «Ми переконані в тому, що сьогодні, об’єднавшись, українці, поляки та весь світ, ми чинимо опір ворогу та антилюдській ідеології, який дасть нам можливість із часом твердо сказати, що людські цінності перемагають, що слово Боже перемагає над словом диявола. Дуже важливо пам’ятати всі ті сторінки, які були у нашому житті, особливо трагічні, бо на їх основі ми формуємо своє бачення, бачення наших дітей щодо того, яким має бути світ: без ненависті та потурання правами людей».

Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в України Ярослав Гузи підкреслив, що Биківнянські могили є яскравим свідченням злочинів того режиму, який обіцяв створити рай на землі, а чинив криваве й тяжке зло. На його думку, обов’язком кожної достойної людини є пам’ятати про те, що може робити тоталітарна система зі своїми громадянами і водночас боротися зі злом, яке діє в сучасному світі, зокрема, протистояти спільно росії, яка розв’язала війну.

Перший заступник голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Войналович нагадав, що День пам’яті жертв політичних репресій був встановлений Указом Президента України у 2007, але досі тривають дослідження, пошук і встановлення імен, нових фактів, вивчаються архіви тощо. Він зауважив, що злочини комуністичного режиму мали тотальний характер і схожі місця поховань наявні в кожному українському місті чи містечку.

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович звернув увагу на страшні механізми реалізації Великого терору, коли рішення ухвалювалися за принципом планової економіки (наперед визначені цифри розстріляних) і позасудовими органами, які прирікали громадян на смерть. «Подумати, поміркувати і згадати цих людей дуже важливо сьогодні. Всі ці люди помирали самотніми, позбавленими гідності, позбавленими прав на людське поводження. Прийшовши сюди, ми відновлюємо для них хоча б частково ці права. Ми кажемо: ми вас не забули, вам тут було самотньо і страшно, але ми прийшли сюди, щоб нагадати, що це неправильно. Ви ніколи не будете забутими», – сказав Антон Дробович.

З молитовними словами і промовами виступили Єпископ Васильківський, вікарій Київської єпархії Православної Церкви України Єфрем, настоятель Парафії Христа Царя Всесвіту Римсько-Католицької Церкви в Україні отець Віктор МатушевськийЄпископ Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви Маркос Оганесян, виконавчий секретар Всеукраїнського Союзу Церков Євангельських Християн-Баптистів Володимир Кондор, секретар Української Уніонної Конференції Церкви Адвентистів Сьомого Дня Володимир Велечук, помічник Муфтія Духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим, Імам Рустем Асанов, Протоієрей Української Греко-Католицької Церкви Інокентій Волошин, служитель Української Християнської Євангельської Церкви Андрій Міщенко.

Учасники заходу вшанували пам’ять невинно убієнних хвилиною мовчання.

Після завершення урочистості відбулося покладання квітів і встановлення лампадок до братських могил Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *