26 серпня 2021 року заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька взяла участь у роботі круглого столу «Доступ до документів репресивних органів в Україні та Латвії».

Вона подякувала організаторам за важливу тематику круглого столу, а архівам-партнерам, зокрема ГДА СБУ, ЦДАГО України, за плідну багаторічну співпрацю. Тетяна Шептицька стисло окреслила напрямки науково-дослідної та виставкової діяльності Заповідника, інтенсифікація яких стала можливою завдяки вільному доступу до архівних матеріалів колишнього НКВС-МДБ-КДБ. Вона підкреслила, що завдяки вільному доступу до документів радянських каральних органів вдалось не лише уточнити біографічні дані багатьох осіб з Биківнянського мартиролога, а й віднайти нові прізвища та необхідну для дослідників інформацію. Тетяна Шептицька підкреслила, що вільний доступ до матеріалів радянських спецслужб сприятиме не лише розвінчуванню історичних міфів, а й психологічному оздоровленню українського суспільства, адже спрямовуватиметься на подолання наслідків тоталітарного минулого. Вона також висловила сподівання, що Архів національної пам’яті, розбудова якого вирішить чимало методологічних і логістичних проблем, отримає належне фінансування й запрацює за кілька років у повному обсязі.

Учасники заходу загалом обговорили досвід обох країн у справі розсекречення архівів колишніх репресивних органів, окреслили проблемні питання, пов’язані з доступом до матеріалів КГБ, висловили міркування щодо популяризації  У дискусії взяли участь Мара Спруджа – директор Національного архіву Латвії, Антон Дробович – голова Українського інституту національної пам’яті, Гинтс Зелменіс – старший експерт Національного архіву Латвії, Анатолій Хромов – керівник Державної архівної служби, Ігор Кулик – директор Архіву національної пам’яті, Павел Жачек – історик, член Парламенту Чехії, перший директор Інституту дослідження тоталітарних режимів, Роман Подкур – старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України.

Автор світлин, крім останньої – Сергій Аніщенко. Автор останнього фото – журналістка Людмила Слєсарєва.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *