5 березня 2020 р. Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» відвідала делегація депутатів Парламенту Чеської Республіки у супроводі Надзвичайного і Повноважного Посла Чехії в Україні Радека Матули та представників Посольства.

Генеральний директор Заповідника Богдан Біляшівський розповів високим гостям про історію створення і функціонування таємної спецділянки НКВС в Биківнянському лісі. Богдан Біляшівський детально зупинився на особливостях виконання в УРСР оперативного наказу №00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів», так званих «лімітах», діяльності судових і позасудових органів. Окрему увагу він приділив національним операціям НКВС.

Особливу зацікавленість чеських гостей викликала інформація про підготовку у 1938 р. так званої «чеської операції», яка так і не була розпочата. Однак Биківнянський мартиролог містить понад тридцять імен вихідців з тодішньої Чехословаччини. Богдан Біляшівський передав Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Чехії в Україні Радеку Матулі витяг з мартирологу, в якому зазначені імена репресованих осіб та інша, наявна на сьогоднішній день, інформація про них.

Богдан Біляшівський розповів, як довго і непросто виходила на поверхню істина про Биківнянські поховання. Він зазначив, що три урядові комісії активно і свідомо приховували від спільноти правду, а влада фальшувала інформацію та протидіяла спробам громадських активістів увічнити пам’ять жертв сталінських репресій у Биківні.

Представники делегації поклали квіти до братніх могил Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 рр. та вшанували пам’ять загиблих поминальним дзвоном. У пам’ять невинно загиблих співвітчизників чеські депутати пов’язали на Биківнянських соснах стрічки у кольорах чеського прапору.

Також гості з Чехії ознайомились з фотодокументальною виставкою «Скривавлена нива», яка присвячена сталінським репресіям щодо українського селянства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *