22 вересня 2023 року Міжнародний меморіал жертв тоталітаризму 1937 – 1941 рр. відвідали науковці Педагогічного музею України. Разом із представниками Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» вони вшанували пам’ять Олександра Залужного – відомого українського педагога і науковця, знищеного радянськими репресивно-каральними органами під час Великого терору 1937 – 1938 рр.

На вибір дати пам’ятного заходу вплинули архівні документи, які засвідчили, що саме 22 вересня 1938 року було виконано вирок виїзної сесії Військової колегії Верховного суду СРСР про розстріл Олександра Залужного. Всі присутні відчули, наскільки важливим є знання про долю жертв сталінських репресій та справжні дати їхньої загибелі, які довгий час приховувались від суспільства і навіть родичів загиблих.

З промовами під час заходу виступили директор Педагогічного музею України Олександр Міхно та академік Національної академії педагогічних наук України Ольга Сухомлинська. Вони розповіли про обставини життя Олександра Залужного, його залученність до революційного руху в імперській росії, отримання вищої освіти й науковий доробок в царині педагогики. Ольга Сухомлинська поділилася спогадами про підготовку першої біографічної довідки про Олександра Залужного для посібника «Нариси історії українського шкільництва. 1905—1933», виданого 1996 року. Про обставини арешту і слідства у справі Олександра Залужного розповів науковий співробітник Заповідника Микола Бривко.

Творчій шлях і трагічний фінал життя одного із яскравих представників науково-педагогічного середовища України 1920 – 1930-х років увиразнила міні-експозиція з окремих монографій і портрета Олександра Залужного біля Стіни пам’яті з його іменем.

Співробітники Заповідника висловлюють щиру вдячність науковцям Педагогічного музею України за приклад усвідомленого ставлення до історичних подій минулого та збереження пам’яті про педагогів і науковців, які нашли свій останній спочинок під Биківнянськими соснами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *