13 вересня 2018 року в Одеському літературному музеї відбулося відкриття розширеної версії фотодокументальної виставки «Слово, обірване у Биківні», підготовленої науковцями Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» за сприяння Українського незалежного видавництва «Смолоскип».

У вітальному слові провідний співробітник виставкового відділу Одеського літературного музею Катерина Єргєєва підкреслила важливість проведення виставок, які знайомлять українців з долями письменників покоління «Розстріляного відродження», і висловила надію на подальше творче співробітництво колективів музею і заповідника.

Науковий співробітник Одеського літературного музею Катерина Хроменко розповіла присутнім про те, як виникла ідея проведення цієї виставки в Одесі, і подякувала усім причетним до того, щоб цей проект здійснився.

Заступник директора Галузевого державного архіву Служби безпеки України Анатолій Хромов підкреслив значення цієї виставки для справи повернення пам’яті про жертв тоталітарного режиму. Також він запросив одеситів активніше звертатися до архівів, більше дізнаватися про минуле своїх рідних та своєї країни з першоджерел.

Заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька ознайомила відвідувачів з метою, задумом і композиційною побудовою виставки «Слово, обірване у Биківні». Тетяна Шептицька розповіла про внесок письменників «Розстріляного відродження» в українську літературу, особливості літературного процесу 1920-х – 1930-х років, звернувши увагу на те, як швидко радянська влада не лише поставила заслін розквіту творчих сил України, але й почала знищувати фізично самих митців. Тетяна Шептицька також ознайомила відвідувачів виставки з абсурдними звинуваченнями, котрі висувались українським літераторам під час арешту; методами впливу слідчих НКВС на заарештованих; неузгодженостями, що трапляються в архівно-кримінальних справах розстріляних письменників. Окрему увагу вона приділила особистим історіям представлених на банерах письменників.

Після офіційної церемонії відкриття Тетяна Шептицька провела для усіх бажаючих кураторську екскурсію виставкою «Слово, обірване у Биківні», з якої присутні мали змогу довідатися детальніше про творчий та життєвий шлях репресованих письменників, їхні ідеологічні переконання, моральний вибір і поведінку під час слідства.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *