19 березня у день народження першого Митрополита УАПЦ Василя ( в миру – Василя Костянтиновича Липківського) Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», Український інститут національної пам’яті, Національний музей Революції Гідності провели тематичну зустріч, присвячену цьому видатному релігійному й освітньому діячеві, реформаторові церкви, перекладачу і проповіднику.

Доктор історичних наук, багаторічний дослідник життя і спадщини Василя Липківського, професор Арсен Зінченко проаналізував історію діянь і боротьби духовного лідера українців за творення автокефальної церкви. На його глибоке переконання, для Митрополита Василя Липківського йшлося не лише про відокремлення від Москви, а насамперед про відродження правдивих духовних основ – євангелічності, виборності духовенства, софійності. Арсен Зінченко підкреслив високу освіченість, педагогічний талант і авторитет Василя Липківського, який вмів спілкуватися із паствою і доносити мудрість Божу зрозумілими словами. Спікер також зазначив, що ГПУ, розуміючи важливість постаті Митрополита Василя для процесів національного відродження, застосувало різні методи для боротьби з ним і з УАПЦ. 

Доктор філософських наук, професор, завідувач відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України Олександр Саган показав значення спадщини Василя Липківського для українського сьогодення і розвитку релігійного руху. На думку спікера, важливими реформами, започаткованими творцем УАПЦ, стали переведення богослужіння на українську мову, підкреслення незалежності/відокремленості церкви від влади, переосмислення ролі священника. Він підкреслив, що українське суспільство, на жаль, досі не до кінця знає і розуміє внесок Василя Липківського в українську культуру і розбудову помісної православної церкви. 

Речник Генерального штабу ЗСУ, історик, краєзнавець Андрій Ковальов підкреслив трансформації в церковно-визвольному русі під впливом історичних і  політичних подій. Він стисло вказав на причини, з яких більшовикам було важливо зруйнувати УАПЦ і дискредитувати її очільників. На думку історика, за свій страдницький шлях Василь Липківський заслуговує на канонізацію та зарахування до лику мучеників. Андрій Ковальов також розповів про збереження історії та раритетів УАПЦ, в українській діаспорі та продемонстрував окремі з віднайдених і викуплених матеріалів, пов’язаних із діяльністю Митрополита Василя. 

Заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили», кандидат філологічних наук Тетяна Шептицька зробила акцент на останніх місяцях життя Василя Липківського. Вона ознайомила учасників зібрання з перебігом архівно-кримінальної справи, вказавши на порушення, неузгодженості та інші важливі акценти, які засвідчили не лише про стійку поведінку літнього чоловіка, який не визнав фальшивих, облудних звинувачень, а й про діяльність репресивної системи, яка нищила все, пов’язане з українством. Тетяна Шептицька розповіла також про архівно-кримінальну справу сина Митрополита Василя – Івана Липківського, підкресливши ті втрати, які українська спільнота зазнала від совєтського тоталітарного режиму. 

Відео зустрічі з нагоди 160-річчя Митрополита Василя Липківського можна переглянути за лінком:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *