12 листопада 2020 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відвідали представники громадської організації «Німецько-український форум» («Deutsch-UkrainischesForume.V.»). Гості з Німеччини знайомились з історією Биківнянських поховань, проводили фото та відеозйомку для українсько-німецького освітнього проєкту.

Матеріал буде використаний в рамках міжнародного проєкту «Gemeinsam(e) Geschichteerinnern. Deutsch-ukrainischeErinnerungsorteimDialog» (Пам’ятаймо історію разом. Німецько-українські місця пам’яті у діалозі), який реалізується Німецько-українським форумом у співпраці з Житомирським державним університетом ім. І. Франка за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.Його метою є розробка і створення матеріалів, які допоможуть в справі впровадження у навчальний процес контексту історичної пам’яті.

Автори і виконавці проєкту планували відвідати місця пам’яті в Німеччині та Україні разом зі студентами обох країн, але пандемія Covid-19 внесла в ці наміри істотні корективи. Отже, «живі» екскурсії будуть замінені віртуальними, але не менш змістовними і емоційними.

Наукові співробітники Заповідника Ольга Озоліна та Олена Полідович розповіли гостям з Німеччини про історію створення і функціонування таємної спецділянки НКВС в Биківнянському лісі, ознайомили з фотокопіями історичних документів і фрагментів архівно-кримінальних справ, розповіли про те, як непросто виходила на поверхню правда про Биківнянські могили.

На стінах пам’яті Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 рр. увагу німецьких гостей привернули численні німецькі прізвища. Для них було досить несподівано дізнатися, що тут, в спільних могилах, поховані представники понад 30 національностей, і що значну частку становлять громадяни СРСР німецького походження. З цікавістю послухали вони про життєвий шлях, здобутки і трагічний кінець деяких з них: видатного правника Арнольда-Едуарда Крістера, письменника Майка Йогансена, вчительки німецької мови Елли Зейберт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *