11 травня 2023 року відбулася п’ята зустріч циклу інтелектуальних бесід «Биківнянський злочин: пошук правди, пам’ять», започаткованого Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» у 2022 році. Перед учасниками заходу виступив український історик і архівіст, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України Сергій Кокін.
Основна тема розмови стосувалась специфіки архівно-кримінальних справ організаторів і виконавців репресій 1930-х років як важливого джерела для вивчення технологій Великого терору.
Сергій Кокін поділився своїм досвідом в опрацюванні документів із архівів радянських спецслужб. Він розповів про те, яким чином єдиний фонд архівних справ на репресованих осіб було розділено на окремі частини, і згадав про «романтичний період» роботи в архівах, коли з набуттям Україною незалежності історики і журналісти отримали доступ до архівно-кримінальних справ репресованих. Він підкреслив, що у початковий період вивчались переважно справи жертв репресій (як групові, так і індивідуальні), але поступово увагу дослідників привернули до себе і справи співробітників НКВС. Фактично, на цьому шляху вони намагались «збагнути незбагненне» і відтворити груповий портрет організаторів і виконавців Великого терору.
Сергій Кокін розповів про те, як відбувались чистки в радянських репресивних органах, за якими статтями засуджувались співробітники НКВС і як проходила реабілітація у їхніх справах у післясталінський період.
На думку дослідника, найінформативнішим джерелом інформації про період Великого терору є архівно-кримінальні справи співробітників НКВС, засуджених за «порушення соціалістичної законності». Сергій Кокін зазначив, що значну кількість документів цих справ, а також інших цінних документів, які стосуються діяльності НКВС у зазначений період, вміщено у виданні «Відлуння Великого терору».
Сергій Кокін наголосив на необхідності проведення додаткових юридичних процедур з метою остаточного визначення індивідуальної відповідальності співробітників НКВС за злочинні дії в перод Великого терору.
Модерувала зустріч заступник генерального директора Заповідника з наукової роботи Тетяна Шептицька.
Заповідник щиро дякує Сергієві Кокіну за цікаву, змістовну бесіду та мотивування до подальших досліджень.