На запрошення організаторів круглого столу «Журналістика крізь призму століть» 6 червня 2022 року заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька зустрілася зі студентами та викладачами Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Оскільки зустріч відбувалася з нагоди Дня журналіста, то темою розмови стали маловідомі репресовані імена української журналістики 1920-х – 1930-х років. Тетяна Шептицька не лише ознайомила присутніх з біографіями, обставинами арештів і деталями звинувачень журналістів М. Биковця, С. Каца, Є. Касяненка та інших, похованих у Биківнянському лісі. Вона також охарактеризувала особливості розвитку української журналістики міжвоєнного періоду та ті зміни, які в ній відбувалися. Лекторка розповіла, як більшовицька влада перетворила пресу з агітатора й організатора народних мас, покликаних здійснити світову революцію, на інструмент пропаганди та ідеологічної легітимації терору. Тетяна Шептицька розглянула «мову ненависті» на шпальтах газет і журналів 1930-х років, спрямовану на викриття різноманітних шкідників і «ворогів народу», наснажену людиноненависницьким пафосом. Такі публікації, на її думку, забезпечили необхідне суспільно-психологічне тло для розгортання масових політичних репресій, найпіковішим виявом яких стали 1937-1938 роки. Тетяна Шептицька підкреслила необхідність аналізу ідеологічних метаморфоз, що перетворили тогочасну пресу у своєрідне знаряддя репресій, і гостру потребу досліджень, які б показали механізми деструктивного впливу сталінського тоталітаризму на професію.

Наприкінці зустрічі Тетяна Шептицька відповіла на численні запитання авдиторії, які стосувалися різних тем – від створення приблизного мартиролога жертв Великого терору в українській пресі до сучасних вимог щодо журналістики. 

Заповідник щиро дякує кафедрі журналістики та мовної комунікації НУБіП та модераторці Анні Данько-Сліпцовій за організацію зустрічі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *