У рамках співпраці між Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» і КЗК «Музей пропаганди» (м. Шепетівка)28 вересня 2022 року науковий співробітник Заповідника Микола Бривко прочитав лекцію «Перерваний урок – учителі з Биківнянського мартиролога». 

Під час лекції Микола Бривко розповів про особливості становлення й розвитку освіти в радянській Україні 1920-1930-х років, акцентуючи увагу на формування методологічної моделі освіти у 1920 роках і подальшу розбудову й уніфікацію навчально-виховного процесу та формування єдиної марксистської педагогіки. Не залишив без уваги лектор і ставлення радянської влади до учителя, від якого вимагалося цілковита політична лояльність до влади, а не професіоналізм чи знання.

Особливу увагу лектор приділив тим фактам професійної діяльності, що були використані співробітниками НКВС як докази так званих «злочинів» учителів і стали підставами для звинувачення у «контрреволюційній» діяльності.

Микола Бривко поінформував слухачів лекції про життя і звинувачення органами НКВС відомих і малознаних педагогів, зокрема розглянув обставини загибелі директорів шкіл Володимира Дурдуківського, Василя Івчука, Іоїля Гребенчука, учителів Яніни Майзель, Валерії Поплавської, Івана Кривоноса, Миколи Поповича, Альми Лаубе та особливості фальсифікації органами НКВС справи учителів Сквирського району й міста Сквира.

Зустріч відбувалася в режимі онлайн. Слухачами лекції виступили не лише співробітники музею, мешканці Хмельницької області, а й усі, кого цікавить період Великого терору в Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *