29 вересня 2022 року відбулася наступна зустріч циклу інтелектуальних бесід «Биківнянський злочин: пошуки правди, пам’ять», започаткованого Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» у серпні цього року. Перед учасниками заходу виступив історик, дослідник репресій, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, член науково-методичної ради Заповідника (за згодою) Роман Подкур.

Роман Подкур розповів, як у ВЧК-НКВД була сформована система обліку потенційних ворогів радянської влади, яка мала практичне значення, бо дозволяла швидко «вилучати» людей із суспільства. На його думку, збільшення категорій осіб, що підпадають під репресування, загальне накручування кількості лімітів у період Великого терору були пов’язані не стільки із зловживаннями співробітників радянських спецслужб чи їхнім бажанням отримати привілеї й нагороди, скільки із бажанням влади провести радикальну соціальну інженерію і позбутися «чужорідних елементів». 

Роман Подкур охарактеризував особливості НКВД як своєрідної закритої корпорації, чию діяльність визначали політична доцільність, належність до певної «команди» НКВС, культивування страху як методу керування. Він також проаналізував психологічний портрет чекістів, вказавши на чинники, що сприяли поширенню різних зловживань у структурі НКВД – від тортур до довільного використання оперативними грошима. Заповідник щиро дякує Роману Подкуру за цікаву й змістовну бесіду, відео якої буде оприлюднене найближчим часом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *