26 липня 2023 року відбулась лекція «Биківня в документах і памяті». Організатори заходу – НІМЗ «Биківнянські могили» і КЗК «Музей пропаганди» ХОР – приурочили його до часу експонування однойменної фотодокументальної виставки у м. Шепетівка.

Перед присутніми виступила заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька. Вона окреслила концептуальні засади, хронологічні межі та джерельне підґрунтя презентованого проєкту. Лекторка зауважила, що Биківня зі звичайного топоніма давно вже перетворилася на символічну назву, трагічне уособлення наслідків масового терору, розв’язаного комуністичною владою проти власних громадян, і таке символічне навантаження обумовило і назву і змістове наповнення виставки. 

Тетяна Шептицька розповіла про збережені в українських архівах документи, що стосуються діяльності колишньої таємної спецділянки НКВС УРСР у Бикінянському лісі, зосередивши увагу на Рішенні Президіума Київської ради трудящих від 20.03.1937 року та Постанові про закриття кримінальної справи № 50-00912, порушеної ще в 1988 році щодо виявлених рештою людей у 19, 20 кварталах Дніпровського лісництва біля с. Бикіня. 

Лекторка звернула увагу на оперативні накази НКВС СРСР, якими реалізовувалися й регламентувалися процеси Великого терору, підкресливши відповідальність НКВС і КП(б)У за репресивну політику.Оскільки нині територія колишньої спецділянки НКВС УРСР перетворилася на місце пам’яті та паломництва, Тетяна Шептицька розповіла про тих активістів, громадських діячів, істориків, журналістів, які долучилися до збереження й передавання пам’яті про Биківню, а також показала перші проєкти майбутнього Меморіалу жертв тоталітаризму. Стисло вона охарактеризувала постаті Биківнянського мартирологу, адресувавши слухачів лекції до науково-просвітницьких, виставкових і популяризаторських проектів Заповідника.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *