26 листопада 2020 року Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» взяв участь у заходах «Академії молодих лідерів польських організацій України», організованих Спілкою Поляків України.
Начальник відділу забезпечення міжнародних взаємозв’язків Заповідника Ольга Озоліна розповіла школярам і студентам, які приїхали з різних куточків України, про витоки, перебіг і наслідки сталінських репресій 1937-1941 рр., ознайомила з історією виникнення і функціонування таємної спецділянки НКВС в Биківнянському лісі, а також розповіла про сьогоднішню діяльність наукового колективу установи.
Особливу зацікавленість молодих поляків України викликали розповіді про «польську операцію» НКВС і так званий Український катиньський список. Що закономірно, адже серед учасників заходу виявилось чимало осіб, чиї прадідусі і прабабусі були репресовані саме за «антипольським» наказом № 00485, або втратили життя внаслідок записки Л. Берії і Постанови ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940 року.
Після лекційної частини учасники заходу відвідали територію Заповідника. Вони запалили лампадки на братських могилах Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 рр., а також вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання і поминальним дзвоном.
Диякон парафії Святого Олександра в Києві Яцек Ян Павлович відправив молитву за душі невинно вбитих і звернувся до молоді з промовою, в якій, зокрема, закликав бути патріотами України, вивчати та пам’ятати історію свого краю, але водночас не забувати традиції й мову батьків і дідів.
Юні відвідувачі поставили Ользі Озоліній багато питань у намаганні розібратися в складних історичних подіях 1930-40-х років. А потім ще довго ходили вздовж стін пам’яті, вчитуючись у прізвища загиблих, серед яких нерідко знаходили своє.
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/ccec19393b6e91af3e614f044b462476.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/0efe89319610ebf030fdae47cb3fce44.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/ff0a9df759c5745f2ca337fbbb4ae025.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/fc0cbb88f9a76b44679095f65137e403.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/8936c7b2bd36ca1b28f26406e4cae8a8.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/1ccf42f984e89da5748821ffa84a5e45.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/bb1776429256f16398932c02a7e480a1.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/5e7bcb2c9bb2800fd15bf77b856bb55e.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/20581c2a985db3b8f7ec5e7ca274bb58.jpg)
![](https://bykivnia.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/78480aacd0b02d69c2cf1a7140ec5a0a.jpg)