Рік повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, як і попередні роки, змусив колектив Заповідника відповідати на нові організаційні, професійні та інші виклики. Наші співробітники допомагали загонам ТРо, волонтерили, донатили… І продовжують робити посильні речі для підтримки ЗСУ.

Водночас у Заповіднику тривало традиційне наукове, виставкове, лекційне життя. Попри тимчасову недоступність більшості архівних установ, науковці підготували й опублікували 10 наукових і 34 науково-популярних статті, презентували науковий збірник «Биківня – від території смерті до місця пам’яті», підготовлений за матеріалами Міжнародної наукової конференції, присвяченої 20-річчю нашого Заповідника. Збірник викладений у відкритий доступ для істориків, дослідників репресій, зацікавленої громадськості: https://bykivnia.org.ua/zbirnyk-naukovykh-statey-bykivnia-vid-terytorii-smerti-do-mistsia-pam-iati/

Після деокупації Київщини, Чернігівщини та інших місць пожвавилася лекційна діяльність: наші наукові співробітники прочитали кілька десятків лекцій для школярів, студентів, вчителів, музейних працівників Києва, Борисполя, Херсона, Кривого Рогу, Шепетівки тощо.

Розуміючи послідовне використання російськими окупантами тих самих, що і за радянського часу, наративів, міфологем і брехні, колектив Заповідника започаткував у березні 2022 року новий онлайн-проєкт «Документи свідчать», в якому мовою документів розповідалося про реалії тоталітарного минулого. Використані в проєкті матеріали з архівно-кримінальних справ осіб, розстріляних у Києві під час Великого терору 1937 – 1938 років, унаочнюють фальсифікацію справ, наругу над громадянами радянської України, примус їх до визнання своїх нібито протиправних дій щодо держави, яка, фактично, протиставляла себе власному народові.

Не менш знаковим виявився ще один новий проєкт Заповідника, започаткований у серпні 2022 року, – цикл інтелектуальних бесід «Биківнянський злочин: пошук правди, пам’ять». Метою розмов з українськими істориками, архівістами, громадськими діячами стало не лише обговорення широкого кола питань, пов’язаних із Биківнянською трагедією, а й актуалізація в українському суспільстві теми відповідальності за злочини комуністичного минулого. Відео окремих бесід доступне для перегляду на Ютуб-сторінці Заповідника: 

У зв’язку з умовами воєнного стану День пам’яті жертв політичних репресій відбувся в обмеженому форматі, без проведення великих урочистостей, мітингів і панахид. Проте територію Заповідника відвідали Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак і безпрецедентна делегація дипломатів кількох європейських країн. Разом із Олександром Ткаченком вшанували пам’ять жертв сталінських репресій покладанням квітів і вінків – Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький, Надзвичайний та Повноважний Посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен, Надзвичайний та Повноважний Посол Естонської Республіки в Україні Каімо Кууск, Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні Валеріу Ківерь, Надзвичайний та Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас, Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто, а також посли, військові аташе та представники Франції, Іспанії, Італії та ін.

До Дня пам’яті жертв політичних репресій у 2022 році була підготовлена окрема інформаційна компанія, яка включала чимало подій і активностей – від підготовки аудіоподкастів, оприлюднення серії електронних листівок до зустрічей зі студентами:  https://bykivnia.org.ua/zakhody-ta-proiekty-nimz-bykivnianski-mohyly-do-dnia-pamiati-zhertv-politychnykh-represiy-2022/

Було також організовано кілька культурно-мистецьких і науково-просвітницьких заходів, з-поміж яких: присвячений 10-річчю відкриття Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937–1938 років, 120-річчю Героя України, педагога Василя Івчука (https://www.youtube.com/watch?v=9JXu4NBMRsY), 130-річчю письменника-футуриста Михайля Семенка (https://www.facebook.com/smoloskyppublisher/videos/457776459792306) та ін. 

Упродовж року співробітники Заповідника надавали консультації родичам репресованих, відповідали на запити щодо пошуку інформації про розстріляну особу, відповідали на питання українських, польських і французьких ЗМІ. 

Упродовж року Заповідник приймав міжнародні делегації різного представницького рівня. Зокрема, влітку нашу територію відвідала делегація Сенату Французької Республіки на чолі з його головою – Жераром Ларше, а восени – віцемаршалек Сейму Республіки Польща Малгожата Госєвська. 

У 2022 році вдалося підготувати і відкрити нові фотодокументальні виставки: у форматі онлайн – «Сини волі в часи несвободи», присвячену діячам і учасникам Української революції 1917 – 1921 років, і офлайн, на Контрактовій площі в Києві, – «Биківня в документах і пам’яті»,підготовлену до 85-х роковин Великого терору і покликану показати Биківнянську трагедію в контексті масових політичних репресій радянського періоду. Водночас в інших музейних установах також експонувалися виставки Заповідника: у  Ворзельському Музеї історії та культури «Уваровський дім» – «Розстріляна еліта: Биківнянський вимір», у Комунальному закладі культури «Музей пропаганди» (м. Шепетівка Хмельницької області) – «Перерваний урок» і «Скривавлена нива».

Прагнучи долучити молодь до збереження пам’яті про жертв Великого терору, Заповідник спільно з видавництвом «Смолоскип» організували і провели поетичний флешмоб до неформального Дня українського футуризму і Всеукраїнський конкурс есе «Українське футуро» – 2022.Щиро сподіваємося, що і в наступному році вдасться реалізувати чимало цікавих і суспільно важливих проєктів, розширити наші способи комунікації з відвідувачами, підготувати ще більше інформаційних і просвітницьких матеріалів.

Щиро сподіваємося, що і в наступному році вдасться реалізувати чимало цікавих і суспільно важливих проєктів, розширити наші способи комунікації з відвідувачами, підготувати ще більше інформаційних і просвітницьких матеріалів. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *