30 вересня та 1 жовтня 2022 року Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» організував і провів екскурсії «Київські адреси репресованих». Уперше Заповідник вийшов за межі своєї території, запропонувавши формат пішохідної екскурсії, не лише у такий спосіб освоюючи нові форми роботи, а й піклуючись про безпеку відвідувачів, зважаючи на наявність у столиці укриттів.

Метою екскурсій стало оживлення важливих сторінок української історії, нагадування про визначальність Києва для формування національної самосвідомості, поінформування громадськості про діячів Розстріляного відродження, що знайшли свій останній спочинок у Биківнянському лісі. 

Екскурсія стартувала від вул. Богдана Хмельницького, 68 (відомий будинок письменників «Роліт») і завершилася на Софійській площа, охопивши місця проживання, роботи і перебування діячів української культури, освіти, науки. Заступник генерального директора з наукової роботи Заповідник Тетяна Шептицька не лише ознайомила присутніх з біографіями і обставинами загибелі представників репресованої української еліти, а й прив’язала їх життєвий шлях до конкретних пам’яток і будівель Києва. Вона підкреслила: «Представники Розстріляного відродження були органічно присутніми у столичному просторі: вулицями Києва вони прогулювалися, йшли на важливі заходи й акції, тут вони (за версією органів НКВС) передавали «вибухівку»».

Тетяна Шептицька також розповіла про «секрети» архівно-кримінальних справ письменників Якова Савченка, Аврама Абчука, Валерія Чигирина, театральних діячів Івана Яновського, Кирила Гетьмана, Василя Верховинця, художника Михайла Бойчука, музейників Лідії Шульгіної, Неоніли Заглади, першого Митрополита УАПЦ Василя Липківського.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *