26 лютого 2018 року в Центральному державному архіві громадських об’єднань України відбулися слухання на тему «Греки України: документальний екскурс в історію». Співорганізаторами заходувиступили також Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г.С. Пшеничного, Рада національних спільнот України та Київське міське товариство греків ім. К. Іпсіланті. У слуханнях також взяли участь наукові співробітники Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили».

Слухання відкрив Голова Ради національних спільнот України Ашот Аванесян, який підкреслив важливість інформування суспільства про трагічні події 1937-1938 років для уникнення такого в майбутньому.

Голова Київського міського товариства греків ім. К. Іпсіланті Микола Корецький  розповів про те, які наслідки мала так звана «грецька операція» НКВС для грецької громади України і зокрема Києва. «Репресії відкинули назад життя нашої спільноти. Греки тривалий час залишилися з тавром «ворога народу». Влада робила все, щоб люди забували своє коріння, змінювали імена і прізвища, забували рідну мову…» Також М. Корецький зауважив, що вдалося встановити імена жертв, проте ще треба з’ясовувати та оприлюднювати інформацію про їхніх катів.

Дослідниця Світлана Мазараті розповіла присутнім про свою працю в архівах та поділилася планами стосовно майбутньої книги.

Виступ вченого секретаря Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Валерія Філімоніхіна був присвячений деталям проведення «грецької операції» НКВС у Києві, методам слідства та приховування злочину. Також В. Філімоніхін розповів, як шляхом вивчення архівних документів було з’ясовано, що репресовані члени грецької громади поховані на території колишньої спецділянки НКВС у Биківнянському лісі.

Присутні мали можливість ознайомитися з документами із фондів ЦДАГО України та подивитися документальний фільм, підготовлений ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, створений на основі архівних зйомок і присвячений історії українських греків першої половини ХХ століття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *