Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» завершив 2017 рік підготовкою фотодокументальної виставки «Розстріляна еліта: Биківнянський вимір».

Українським інтелектуалам завжди належала провідна роль в обороні національної ідентичності, осмисленні реального стану України в часи глобальних соціокультурних змін, «вписуванні» українців як спільноти в світовий контекст. Цілком логічно, що більшовицька влада, прагнучи остаточно утвердитись в Україні, запланувала ліквідацію її провідної верстви шляхом репресій або заміни на більш лояльних діячів із відповідною «правильною» біографією. Адже «героями часу» проголошувались не представники інтелектуальної, мистецької чи духовної еліти, а войовничий пролетаріат, передовики виробництва, учасники стаханівського руху. У середовищі інтелігенції радянська влада здійснює розкладову роботу, залякуючи або вербуючи її представників, упроваджуючи секретних співробітників НКВС та платних провокаторів, застосовуючи різні репресивні методи. У період Великого терору було знищено велику кількість письменників, наукові осередки, художні школи, а в такий спосіб загальмовано й культурний розвиток країни.

Метою виставки є розкриття механізмів репресій проти представників творчих та інтелектуальних кіл українського суспільства через призму доль їх представників, розстріляних у Києві у 1937-1938 рр.

На 8 планшетах розповідається про життєвий шлях, творчий доробок, обставини арешту і розстрілу відомих письменників, художників, акторів, режисерів, військових, науковців і музейників. Також подається стисла інформація про стан розвитку української культури у зазначений період та втрати, яких зазнала кожна із представлених галузей.

У виставці використані матеріали з архівно-кримінальний справ репресованих, унікальні фото з архівів та маловідомі документи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *