2 березня 2023 року відбулася четверта зустріч циклу інтелектуальних бесід «Биківнянський злочин: пошуки правди, пам’ять», започаткованого Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» у 2022 році. Перед учасниками заходу виступив дослідник репресій і державного терору в СРСР, доктор історичних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України Юрій Шаповал.

Основна тема розмови з Юрієм Шаповалом стосувалася політичних і суспільно-психологічних процесів, які відбувалися в 1920-х – 1930-х роках у СРСР і на тлі яких стало можливим розгортання Великого терору. Він підкреслив, що сама традиція насильства і постійних «чисток», зокрема в середині апарату, були властиві більшовикам з моменту захоплення ними влади. Вище керівництво СРСР вбачало гостру необхідність у зламі будь-якого опору (реального чи гіпотетичного, з боку опозиції чи попутників), на що й спрямувало всі зусилля репресивного апарату НКВС. На переконання Ю. Шаповала, відчувши повноту влади після т.зв. «з’їзду переможців» (1934 р.) Й. Сталін розгорнув ще гостріші форми боротьби уже не лише проти опозиції всередині ВКП(б), а й проти «контрреволюції» загалом, до якої маніакально зарахував майже всіх. І це, власне, зумовлює більшість явищ і процесів Великого терору. 

Юрій Шаповал також проаналізував ту психологічну атмосферу, в якій перебувало тогочасне радянське суспільство, підкресливши, що, попри секретність проведення операцій НКВС, громадяни СРСР відчували постійний і глибокий страх, нагляд з боку спецслужб тощо. А тиск офіційної пропаганди та цілеспрямовані дії чекістів (біля кожного управління НКВС стояли поштові скриньки, куди можна було вкинути «донос»), на думку історика, стимулювали в людей найгірші якості, наприклад, «стукечество».

Юрій Шаповал наголосив, що дуже важливо розуміти, що Великий терор 1937-1938 років не був турбулентним і випадковим, а мав керований, продуманий і плановий характер.

Модерувала зустріч – заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька.

Заповідник щиро дякує Юрієві Шаповалу за цікаву бесіду та глибокий аналіз процесів, що відбувалися в СРСР у період Великого терору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *