4 липня 2023 року відбулася шоста зустріч циклу інтелектуальних бесід «Биківнянський злочин: пошук правди, пам’ять», започаткованого Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» у 2022 році. Перед учасниками онайн-заходу виступив доцент Харківського національного університету радіоелектроніки, науковий співробітник кафедри Історії Східної Європи Фрідріх–Александер Університету, Ерланген–Нюрнберг (Німеччина), багаторічний дослідник діяльності радянських спецслужб Вадим Золотарьов.

Вадим Золотарьов окреслив проблеми, які постають перед дослідниками масових політичних репресій періоду сталінізму, зокрема, стосовно діяльності співробітників НКВС і безпосередніх виконавців смертних вироків, а також щодо кількості громадян, що зазнали переслідувань, були заслані у табори чи розстріляні. Він наголосив на відповідальності у здійсненні злочинів проти людяності не лише чекістів, а й представників комуністичної партії та органів прокуратури як членів трійок НКВС.

Вадим Золотарьов зосередив свою увагу на біографіях осіб, які належали до керівного складу УНКВС по Київській області доби Великого терору. Він проаналізував структуру управління, зміни, які відбувалися в ній упродовж зазначеного періоду залежно від того, хто обіймав владу у структурі та самій республіці. На підставі вивчення архівних документів, особових справ співробітників НКВС, наказів щодо кадрових призначень Вадим Золотарьов проілюстрував склад київських органів держбезпеки у національному, освітньому, професійному розрізі. Він також розповів про подальшу долю старшого майора держбезпеки М. Шарова, капітанів держбезпеки О. Долгушева, Л. Якушева, С. Гольдмана, комбрига М. Федорова та інших.Заповідник щиро дякує Вадиму Золотарьову за змістовну розмову та унікальний ілюстративний матеріал.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *