11 травня 2021 року о 14.00 на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбудеться відкриття фотодокументальної виставки «Імена, викреслені з афіш», присвяченої репресованим діячам українського театрального мистецтва.

Перша третина ХХ століття відзначилась в історії людства бурхливими подіями й докорінною зміною світоустрою. На цьому тлі відбувалася трансформація культурно-мистецької складової суспільного життя. Усі контрасти й протиріччя епохи великих змін виразно проявилися в театральному процесі.

За радянської влади театр активно використовувався для пропаганди комуністичної ідеології та створення відповідної картини дійсності. Ті, чиє життя було віддано театральній сцені, мусили рахуватися з новими правилами, намагаючись, при цьому, створювати гідні мистецькі твори. Та епоха сталінського правління відзначилась посиленням контролю не лише над художньою творчістю, а й життям митців. Під тиском репресивної системи опинилися і служителі Мельпомени.

Друкована версія виставки побачила світ завдяки допомозі та фінансовому сприянню народного депутата України, заступниці голови комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенії Кравчук

Виставка «Імена, викреслені з афіш» фактично є першим створеним в Україні проєктом, що висвітлює долю репресованих театральних діячів, похованих у Биківні. Метою виставки є відновлення пам’яті про життя та творчі здобутки театральних діячів, яким судилося бути страченими радянськими репресивно-каральними органами у період Великого терору 1937 – 1938 років.

На стендах виставки «Імена, викреслені з афіш» розповідаються персональні історії відомих акторів, режисерів, театрознавців, організаторів театрального процесу в Україні. Серед них: Василь Верховинець і Сергій Каргальський, Йона Шевченко і Олександр Кисіль, Януарій Бортник і Олекса Ходимчук, Степан Шагайда і Борис Дробинський, Іван Яновський і Кирило Гетьман, Генрі Тарло і Дмитро Грудина та інші. Біографічні довідки доповнено унікальними ілюстративними матеріалами. Зокрема, у виставці подані архівні документи та рідкісні фотографії, які відтворюють соціальні реалії та театральну дійсність 1920 – 1930-х років.

Виставка містить матеріали з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного, Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України тощо.

Заплановано виступи представників НІМЗ «Биківнянські могили», Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, науковців, акторів. Після урочистого відкриття відбудеться церемонія покладання квітів до братських могил Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років.

Також усі охочі зможуть прослухати кураторську лекцію-екскурсію виставкою. Лектор – начальник науково-дослідного відділу охорони памяток культурної спадщини, археології та фондової роботи Полідович О. А. 

Виставка «Імена, викреслені з афіш» експонуватиметься на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» до жовтня 2021.

Відкриття виставки відбуватиметься із дотриманням заходів безпеки та соціальної дистанції.

Контакти: НМІЗ «Биківнянські могили», (044) 253-03-55.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *