9 лютого 2020 року Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» відвідали вихованці 1 класу Київської духовної академії і семінарії.

Візит відбувся у рамках Міжнародної наукової конференції «Церква Мучеників: Гоніння на віру і Церкву в ХХ столітті». Групу супроводжував класний керівник – ієродиякон Анатолій (Чирченко). Заступник генерального директора з наукової роботи Тетяна Шептицька провела для гостей оглядову лекцію-екскурсію на тему «Биківня – територія пам’яті», присвячену історії спецоб’єкту НКВС УРСР на території 19-20 кварталів Биківнянського лісу. Студенти Київської духовної семінарії дізнались про масові політичні репресії проти населення СРСР, розгорнуті вищим керівництвом країни на чолі з Й. Сталіним, місця розташування у 1930-их роках у Києві внутрішніх в’язниць НКВС, у стінах яких відбувались масові розстріли, загальний перебіг Великого терору в Україні, його причини та наслідки.

Тетяна Шептицька приділила особливу увагу репресивній політиці радянського керівництва стосовно духовенства, яке влада вважала «класовим ворогом». Зокрема, лекторка вказала на основні прояви тогочасної антицерковної пропаганди, яка включала культивування негативного образу священнослужителів, критику будь-яких ознак зовнішньої релігійності, проголошення Й. Сталіним т.зв. «безбожної п’ятирічки» тощо. Тетяна Шептицька також розповіла про сфальсифіковану НКВС справу  «антирадянської фашистської організації церковників», у наслідок якої були репресовані знакові постаті Православної церкви. Присутні довідались про обставини арешту та останній мученицький шлях архієпископа Волинського і Житомирського Філарета (в миру – Андрія Лінчевського), протоієрея Михаїла Едлінського, а також насельника Свято-Успенскої Киево-Печерскої Лаври схимонаха Мойсея (Нерода). Святі Отці були засуджені та розстріляні у 1937 році та поховані у братських могилах у Биківнянському лісі.

Семінаристи оглянули фотодокументальну виставку «Скривавлена нива», присвячену репресованим у 1937-1941 роках селянам Київщина та інших областей України.

Наприкінці екскурсії біля братських могил Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 рр. була відслужена панахида, яку очолив викладач КДАіС ієромонах Афанасій (Стрельцов), після якої вихованці поклали квіти та запалили лампадки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *